BANER.jpg

Odznaczenia dla kapelanów

Jedenastu kapelanów Ordynariatu Polowego zostało odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę. W imieniu prezydenta odznaczenia wręczył Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Uroczystość odbyła się w Centrum Konferencyjnym Ordynariatu Polowego.

Postanowieniami prezydenta Andrzeja Dudy, Zwierzchnika Sił Zbrojnych za zasługi dla obronności i suwerenności kraju, za osiągnięcia na rzecz duszpasterstwa wojskowego Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został ks. płk Jan Domian. Prezydent przyznał Srebrny Krzyżem Zasługi ks. kmdr. Zbigniewowi Rećce, natomiast Brązowe Krzyże Zasługi otrzymali ks. kpt. Marcin Janocha i ks. płk Bogdan Radziszewski.

Za sumienną służbę w czasie działań bojowych podczas użycia sił zbrojnych poza granicami państwa w czasie pokoju, w warunkach szczególnie niebezpiecznych, niebezpośredniej styczności z przeciwnikiem Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami odznaczeni zostali: ks. ppłk Władysław Jasica, ks. płk Piotr Kowalczyk, ks. płk Władysław Kozicki oraz ks. płk Mariusz Śliwiński.

Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:  ks. ppłk Ireneusz Biruś, ks. mjr Stanisław Denys i ks. mjr Rafał Kaproń.

Biskup polowy Józef Guzdek podkreślił, że mijający rok był czasem związanym z obchodami stulecia Biskupstwa Polowego w Polsce. Przekazał podziękowania na ręce ministra Solocha za przyznane kapelanom odznaczenia oraz udział prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach związanych z jubileuszem.  – Ta obecność oraz przyznane odznaczenia są wyrazem tego, że prezydent dostrzega ogromną rolę tych, którzy odpowiadają za siłę ducha polskiej armii – powiedział.

Ordynariusz Wojskowy podkreślił, że Zwierzchnik Sił Zbrojnych dostrzegł i docenił kilku kapelanów, którzy kilkakrotnie brali udział w misjach zagranicznych. – Ci kapelani „wychodzą ze strefy komfortu”, nie są przywiązani do parafii i wygody, ale gotowi do służby w trudnych warunkach – powiedział. Dodał, że poza kapelanami odznaczonymi za służbę podczas misji, są także Ci, którzy odnieśli wiele sukcesów w innych dziedzinach pracy duszpasterskiej.

Minister Paweł Soloch podziękował za posługę kapelanów wojskowych w jednostkach wojskowych, szpitalach i wśród wielu środowisk, m.in. kombatanckich, harcerskich i innych służbach mundurowych. Podkreślił, że przyznane odznaczenia są wyrazem wdzięczności wobec wszystkich kapelanów pełniących służbę w Ordynariacie Polowym. – Jesteście wszędzie tam, gdzie jest Wojsko Polskie. Tam, gdzie nasi żołnierze bardzo często narażają swoje życie, tam, gdzie oni są po to, aby inni nie zagrażali naszej Ojczyźnie – powiedział.

Przypomniał, że kapelani towarzyszyli żołnierzom na wielu frontach w naszej historii. – Ta obecność jest jedną z sił, które budują zwartość naszej armii, a co za tym idzie siłę i zwartość naszego państwa. W imieniu prezydenta chciałbym za tę służbę podziękować – powiedział.

W ceremonii wziął udział gen. dyw. Andrzej Reudowicz, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN. Biskup polowy odznaczył ministra Pawła Solocha oraz gen. dyw. Andrzeja Reudowicza medalami W Służbie Bogu i Ojczyźnie. Uroczystość zakończyło odprowadzenia sztandaru oraz wspólne zdjęcie odznaczonych.

Tekst i zdjęcie Krzysztof Stępkowski