BANER.jpg

1 września 2016 roku, uroczystą Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym oraz apelem pamięci i salwą, uczczono 77. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

    Liturgie, która rozpoczęła się o godzinie 7.30 odprawił ksiądz pułkownik Maciej Kozicki - Kapelanem Garnizonu Rzeszów wraz z kapelanem podhalańczyków ks. ppor. Michałem Kollek.

    

Po zakończeniu Mszy Świętej na placu przy kościele, odegraniem hymnu państwowego, rozpoczął się uroczysty apel. Wszystkich zgromadzonych powitał przedstawiciel Prezydenta Rzeszowa Henryk Wolicki, który w swym wystąpieniu powiedział: „Kolejna rocznico wybuchu II Wojny światowej to nie tylko sposobność do historycznych wspomnień. To także wezwanie do dbania o prawdę historyczną, zwłaszcza wobec szkodliwych dla Polski prób jej relatywizowania oraz do troski o bezpieczeństwo naszego kraju, o nowoczesne uzbrojenie i wyszkolenie sił zbrojnych, o sprawdzone sojusze, a także o właściwy poziom świadomości społecznej. Jestem przekonany że temu wyzwaniu musimy sprostać i sprostamy”.

    Głos zabrał także Wice Wojewoda Podkarpacki Witold Lechowski oraz Wice Marszałek Województwa Bogdan Romaniuk. Porucznik Szczepan Pietraszek odczytał apel pamięci.    „Przywołuję do apelu wszystkich i wszystkich rodaków – bohaterskich obrońców Ojczyzny 1939 roku, aby zapewnić Was, że marzenia, z którymi szliście do walki o niepodległość, dziś realizujemy my, Wasi dumni spadkobiercy”. Czytał donośnym głosem porucznik. Następnie kompania honorowa wystawiona przez 1 Batalion Strzelców Podhalańskich pod dowództwem kapitana Marcina Sudka, strzeliła salwę honorową.

    W uroczystościach udział wzięli kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, służb mundurowych, żołnierze z Garnizonu Rzeszów na czele z Dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Zenonem Brzuszko, a także młodzież szkolna. Na zakończenie, złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy walczących w obronie Polski umieszczonymi na kościele. Dowódcą uroczystości był kpt. Andrzej Korytko.

Fotorelacja: http://21bsp.wp.mil.pl/pl/69_782.html

kpt. Konrad Radzik