BANER.jpg

Intencje Papieskie

Styczeń

  • Intencja ewangelizacyjna — Braterstwo ludzkie

Aby Pan dał nam łaskę, byśmy żyli w pełnym braterstwie z braćmi i siostrami z innych religii, modląc się za siebie wzajemnie, z otwartością na wszystkich.

Warto odwiedzić

Licznik

DZIEŃ WOJSKA POLSKIEGO

Święto Wojska Polskiego zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca1992 r. na pamiątkę zwycięstwa Polaków nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Bitwę uważa się za jedną z 18. najważniejszych bitew w dziejach świata. Zapewniła ona Polsce niepodległość i uchroniła Europę przed rewolucją bolszewicką. W świadomości Polaków przetrwała jako "Cud nad Wisłą".

Tegoroczne garnizonowe Obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się w Jaśle. Rozpocznie je Msza Święta w Sanktuarium św. Antoniego o godzinie 12.00. Następnie przemarsz pododdziały i uczestnicy uroczystości przemaszerują do Parku Miejskiego w Jaśle pod płytę Grobu Nieznanego Żołnierza. Tam zostanie odczytany Apel Pamięci, który zakończy się salwą honorową i złożeniem kwiatów. Następnie na jasielskim rynku odbędzie się uroczysty Apel, w czasie którego zostaną odczytane okolicznościowe rozkazy oraz wręczone odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Uroczystość zakończy jak zwykle defilada pododdziałów oraz grup rekonstrukcji historycznej.

Ponadto od 15 ? 17 sierpnia pałąkach Hubalowych w Jaśle przy Zespole Pałacowym Sroczyńskich zorganizowany zostanie blok imprez, które łączyć w sobie będą obchody święta Wojska Polskiego oraz V Memoriał Kawaleryjski mjr H. Dobrzańskiego ?Hubala?. O godz. 15.30 rozpocznie się piknik patriotyczno ? historyczny, który oficjalnie zapoczątkuje V Memoriał Kawaleryjski mjr H. Dobrzańskiego ?Hubala?, a o godz. 19 na jasielskim rynku odbędzie się pokaz walk wojów średniowiecznych. Będzie można tam zobaczyć także sprzęt wojskowy jakim aktualnie dysponują podhalańczycy. (Szczegóły na plakacie na stronie startowej).


   .