BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Poświęcenia sztandaru dla Koła nr 8 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i tablicy upamiętniającej 9 Dywizję Piechoty ? 9 Drezdeńską Dywizję Zmechanizowaną w parafii garnizonowej w Rzeszowie

W niedzielę 22 września odbyły się w naszej parafii uroczyste obchody 32 rocznicy powstania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego połączone z poświęceniem i wręczeniem sztandaru dla Koła nr 8 im Bohaterów 30 Sudeckiego Pułku Piechoty oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej 9 Dywizję Piechoty ? 9 Drezdeńską Dywizję Zmechanizowaną.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. płk. Tomasz Anisiewicz ? proboszcz parafii i kapelan Garnizonu Rzeszów.

Eucharystię koncelebrowali: ks. mjr rez. Marian Homa ? były proboszcz parafii garnizonowej w Rzeszowie, ks. Paweł Liszka ? wikariusz parafii garnizonowej oraz ks. Wiesław Tomczyk ? proboszcz parafii p. w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kuźminie.

W Kuźminie bowiem znajduje się Szkoła Podstawowa im Bohaterów 30 Sudeckiego Pułku Piechoty, a na miejscowym cmentarzu wojennym spoczywają prochy żołnierzy 30 Pułku Piechoty poległych w walkach z formacjami UPA.

Ks. Anisiewicz w kazaniu zauważył, że każdy człowiek chce, by o nim pamiętano. Dziadkowie chcą by o nich pamiętały ich wnuki, rodzice chcą by pamiętały o nich dzieci, starzy żołnierze chcą by pamiętali o nich ich nowi dowódcy.

I w różny sposób ta pamięć jest wyrażana. Najprostszym to kwiaty lub znicze składane przy okazji różnych świąt. Ale te wyrazy pamięci szybko przemijają.

Człowiek chce, by o nim pamiętano w jakiś trwalszy sposób. Dlatego powstają sztandary, które towarzyszą historii, lub tablice pamiątkowe, bowiem pamięć zakuta w kamiennych, lub spiżowych tablicach trwa dłużej.

Pamięć o potomnych przekazują nam również tablice na ścianie naszego kościoła garnizonowego. Dziś dołączy do nich nowa upamiętniająca historię 9 Dywizji Piechoty i 9 Drezdeńskiej Dywizji Zmechanizowanej, związanych z Podkarpaciem w latach 1945-1993. Ale nawet najtrwalsze tablice niszczy wojna, kataklizmy i ząb czasu.

Ale pamięć to nie tylko to co materialne, ale również to, co tkwi głęboko w sercu człowieka, w jego umyśle, to co przekazywane jest z ust do ust z pokolenia na pokolenie.

Chwała więc pomysłodawcom tej tablicy, żołnierzom tej Dywizji. Pamiętajmy więc o nich wszystkich przechodząc obok kościoła.

Następnie Kaznodzieja zwrócił się do Kombatantów: Ale ważniejsze dla tej pamięci o tym związku taktycznym i jego żołnierzach jest ta pieśń wypływająca z waszego serca. To co mówicie o waszej służbie waszym dzieciom i wnukom. To jest to co zapewne przetrwa dłużej niż nawet najtwardsze tablice.

Po Mszy świętej przed kościołem miała miejsce kolejna część uroczystości.

Najpierw odbyło się poświęcenie i wręczenie sztandaru dla Kola nr 8 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im Bohaterów 30 Sudeckiego Pułku Piechoty.

Następnie miało miejsce poświęcenie i odsłonięcie tablicy upamiętniającą 9 Dywizję Piechoty ? 9 Drezdeńską Dywizję Zmechanizowaną.

W kolejnej części uroczystości dokonano wręczenia odznaczeń związkowych oraz okolicznościowe wystąpienia.

Ostatnim punktem był Apel Pamięci z salwą honorową i złożenie wieńców pod nową tablicą.

Po zakończeniu uroczystości zaproszono wszystkich obecnych na poczęstunek ? żołnierską grochówkę.