BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Święto Brygady

Jubileusz 20 rocznicy powstania

21 Brygady Strzelców Podhalańskich

25 maja 2013 roku w naszej świątyni odbyła się uroczysta Msza święta z udziałem Wojska Rzeszowskiego Garnizonu, z racji przypadającego 26 maja Święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W tym roku Święto Brygady ma szczególny charakter, bowiem związane jest ono 20 rocznicą powstania tejże formacji.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył, w imieniu Ks. Biskupa Ordynariusza Kazimierza Górnego, ks. infułat Wiesław Szurek, a Słowo Boże wygłosił ks. płk Tomasz Anisiewicz kapelan Garnizonu Rzeszów i proboszcz naszej parafii.

We Mszy świętej wzięli udział przedstawiciele Służb Mundurowych wraz ze Sztandarami, Kombatanci oraz władze miejskie.

Po przywitaniu zaproszonych Gości, odczytano Życzenia od Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, który gratulował Jubileuszu i zapewniał o duchowej więzi.

Następnie odczytano Słowo Biskupa Ordynariusza Kazimierza Górnego, w którym Pasterz Rzeszowski zapewnił, że 21 Brygada Strzelców Podhalańskich jest chlubą Miasta Rzeszowa. Wyraził również wdzięczność za współpracę z Caritasem i udział żołnierzy w uroczystościach kościelnych.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich powstała na mocy wydanego 26 maja 1993 roku zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Została sformowana w Garnizonie Rzeszów, na bazie byłej 9 Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Strzelców Podhalańskich Ziemi Krakowskiej, jako nowy Związek Taktyczny Krakowskiego Okręgu Wojskowego.

Dla zachowania w pamięci bohaterskich czynów żołnierzy jednostek podhalańskich, Minister Obrony Narodowej decyzją z dnia 12 maja 1994 roku nakazał, sformowanej 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich, przejąć dziedzictwo i z honorem kontynuować tradycje wszystkich jednostek górskich.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich otrzymała imię gen. bryg. Mieczysława Boruty ? Spiechowicza, a jej doroczne święto ustanowiono na 26 maja.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich składa się z 10 jednostek w których służy ok. 4000 żołnierzy. Jednym z głównych zadań jakie wykonuje Brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych. Od początku jej powstania jej żołnierze pełnili służbę w misjach w Syrii, Libanie i Bośni.

21 Brygada Strzelców Podhalańskich jest nierozerwalnie związana z Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej. Już przed wojną podchorążowie pułków podhalańskich w 1938 roku składali ślubowanie ?Gaździnie Podhala?. Ślubowanie to zostało odnowione przez żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w dniu 15 lipca 2000 r.

W lutym 2002 r. przy Kościele Garnizonowym w Rzeszowie otwarta została kaplica poświęcona Matce Bożej Ludźmierskiej - Hetmance Żołnierza Polskiego.

W wygłoszonym kazaniu ks. Anisiewicz przypomniał na wstępie znane powiedzenie, że Historia jest nauczycielką życia.

Mówiąc o historii Kaznodzieja miał na myśli najpierw tę historię w wymiarze mikro, czyli historię 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która trwa 20 lat.

W czasie tych 20 lat szarotka ? brygadowy kwiat przeszczepiona z Podhala na Podkarpacie dobrze się tu przyjęła i zapuściła korzenie, a ciupaga i orle pióro na dobre wpisały się w tutejszy region. Te brygadowe znaki wpisały się nie tylko przez to, ze noszone są przez żołnierzy 21 BSP, ale przede wszystkim przez to, że ci którzy je noszą służą pomocą mieszkańcom tej ziemi, będąc obecni na uroczystościach religijno ? patriotycznych naszych miast i gmin - zaznaczył Kaznodzieja.

Historia tej Brygady to historia życia jej Dowódców, to historia żołnierzy, którzy swą służbę wykonują coraz to bardziej profesjonalnie. To historia coraz lepszego uzbrojenia żołnierzy tej Brygady. To także historia udziału w zagranicznych misjach wykonywanych przez żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

To, że historia jest nauczycielką życia Kaznodzieja następnie odniósł do historii w szerszym znaczeniu.

W swym rozważaniu zatrzymał się nad trzema wielkimi bitwami: Bitwą pod Lepanto z 7 października 1571 roku, Bitwą pod Wiedniem z 12 września 1683 roku oraz Bitwą warszawską, zwaną Cudem nad Wisłą z 15 sierpnia 1920 roku.

Wszystkie te batalie wskazują na to, że o zwycięstwie niekoniecznie muszą decydować jej wielcy Dowódcy, ilość wojsk, czy uzbrojenie. To wszystko jest ważne, ale jak wskazują przytoczone bitwy to wszystko można mieć, a i tak bitwę można przegrać. Decydującą rolę ma bowiem żołnierski duch, jego wola walki i motywacja. A tego wszystkiego szukać często można w tym w co żołnierz wierzy i co w tej walce go motywuje. Nie na darmo pod Lepanto modlono się na różańcu, marsz pod Wiedniem rozpoczęto od modlitwy ,a nad Wisłą niektórzy na niebie widzieli znak Maryi ? przypomniał Ksiądz Proboszcz.

Również i historii naszej Brygady towarzyszy jej duchowa Patronka ? Matka Boża Ludźmierska, obecna w tej świątyni garnizonowej w swojej figurze. Ona z żołnierzami przyszła z Podhala, była i jest z nimi nawet w Afganistanie. Żołnierze tej Brygady również i w Niej pokładają swoją ufność, tak jak to czynili ich ojcowie.

Swoje rozważania zakończył Ksiądz Anisiewicz modlitwą świętego Bernarda.

Na koniec ksiądz infułat Wiesław Szurek złożył Dowódcy, żołnierzom i pracownikom 21 Brygady najlepsze życzenia, gratulacje i wyrazy uznania za trud żołnierskiej służby.

Po Mszy świętej przed Kościołem Garnizonowym miał miejsce Uroczysty Apel Poległych oraz salwa honorowa.

Złożono także kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy spod Narwiku.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się na kompleks koszarowy przy ul. Langiewicza w Rzeszowie (Stadion ?Podhalańczyk?), gdzie odbył się uroczysty apel, przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Obejmował on między innymi nadanie tytułów ?Honorowego Podhalańczyka?, wyróżnienia dla żołnierzy, podziękowania, a także defiladę wojskową.

Dodatkowo zaplanowano pokazy musztry paradnej w wykonaniu zespołu Szałamaje i Marżonetki oraz występy zespołów wokalnych. Apel ten był swoistym wspomnieniem 20 lat istnienia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

W czasie ?Pikniku Wojskowego?, który zaplanowany został z myślą o młodzieży można było zobaczyć sprzęt wojskowy, pokazy wyszkolenia żołnierzy, występy zespołów i solistów oraz musztrę paradną na koniach z elementami popisów kaskaderskich w wykonaniu ?Szwadronu Podkarpacia?.

Główną atrakcja pikniku był koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Wystąpiły także zespoły z klubów wojskowych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz zespół ?Czasza? z Krakowa z 6 Brygady Powietrznodesantowej.