BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik


Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie

W niedzielę 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w naszym kościele odbyła się uroczysta Msza święta z racji obchodzonego w tym dniu Święta Wojska Polskiego.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył J.E. Biskup Edward Białogłowski - Pasterz Diecezji Rzeszowskiej. W koncelebrze uczestniczyli kapelan rzeszowskiego garnizonu – proboszcz ks. płk Kan. Władysław M. Kozicki, kapelan 3. PBOT ks. por. Wojciech Środoń, oraz ks. por. Michał Kollek. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich z Wojewodą - Panią Ewą Leniart i samorządowych z prezydentem Miasta Rzeszowa, Panem Konradem Fijołkiem, oraz delegacje wszystkich służb mundurowych z dowódcą 21 BSP gen. bryg. Dariuszem Lewandowskim, Dowódcą 3 PBOT, szefami i komendantami instytucji i dowódcami jednostek wojskowych stacjonujących w rzeszowskim garnizonie, oraz kombatanci, strzelcy i harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.

 Na początku Eucharystii ks. Proboszcz powitał wszystkich zebranych i zaprosił do wspólnej modlitwy, oraz przybliżył genezę Święta Wojska Polskiego, które zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. na pamiątkę zwycięstwa narodu polskiego nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Bitwę uważa się za jedną z 18. najważniejszych bitew w dziejach świata. Zapewniła ona Polsce niepodległość i uchroniła Europę przed rewolucją bolszewicką. W świadomości Polaków przetrwała jako "Cud nad Wisłą".

W homilii ks. Tomasz Żmich – salezjanin z Czaplinka zaznaczył, że dzisiejsza Uroczystość jest Świętem bardzo radosnym, świętem spełnionych nadziei i świętem dziękczynienia. Nawiązał do widzeń bł. Katarzyny Emmerich związanych z kultem Wniebowzięcia Maryi. To fakt, który w ostateczny sposób potwierdza Jej niezwykłą misję, jaka została powierzona Jej w zamyśle Bożym poczynając od Niepokalanego Poczęcia i Zwiastowania – mówił kaznodzieja. Jak wierzymy, Matka Boża nie umarła, lecz zasnęła głębokim snem, a aniołowie zanieśli Jej duszę wraz z ciałem do nieba, gdzie jaśnieje jako Królowa zasiadając po prawicy Jezusa Chrystusa. Według jednej z zachowanych widzeń mistyczki, w dniu zaśnięcia zjechali się z różnych stron świata apostołowie, by u podnóża Góry Oliwnej pochować ciało Matki Bożej. Nie było jednak wśród nich Tomasza, którego ominęło już wcześniej pierwsze spotkanie z Jezusem Zmartwychwstałym w Wieczerniku. Gdy wreszcie przybył, poprosił o otwarcie grobu. Gdy wszedł do wewnątrz nie znalazł tam ciała Maryi. Na miejscu gdzie zostało złożone, leżały tylko wianki i pachnące lilie. Stąd zwyczaj święcenia w tym dniu pachnących kwiatów i ziół. Jak dla Maryi, tak i dla nas Niebo jest naszym domem i naszą ojczyzną, - kontynuował ks. Tomasz. I to dziś jest ten dzień, kiedy dziękujemy Bogu za pokój w Polsce. To też czas wypraszania za pośrednictwem Maryi wszelkich łask. (…) Wojsko, to piękna i szczególna służba Polsce i Polakom. Wszędzie tam gdzie jest zagrożenie zdrowia i życia, kierowani są żołnierze. Bo to jest służba drugiemu człowiekowi, niejednokrotnie z poświęceniem i narażeniem własnego zdrowia włącznie. Dlatego prośmy dziś dla żołnierzy w dniu ich święta o wszelkie łaski Boże i Dary Ducha Świętego, aby swą misję spełniali w zgodnie z własnym sumieniem w myśl hasła Bóg, Honor, Ojczyzna.

 Przed zakończeniem Eucharystii J.E. ks. biskup Edward odmówił modlitwę i pobłogosławił przyniesione przez nas zioła i owoce słowami:

Panie, nasz Boże, Ty sprawiasz, że na ziemi rosną trawy, zioła i zboża na pożywienie i lekarstwo dla ludzi i zwierząt. Od Ciebie pochodzi obfitość wody i promieni słońca, aby wszystko, co się zieleni i rozkwita, owocowało, gdy nadejdzie czas zbiorów.

Prosimy Cię, pobłogosław przyniesione do Ciebie pierwociny zieleni tego roku, młode pędy zbóż, trawy, zioła i kwiaty. Zachowaj je od suszy, gradu, powodzi i wszelkiej szkody, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt.

A gdy będziemy schodzić z tego świata, niech nas, niosących pełne naręcza dobrych czynów, przedstawi Tobie Najświętsza Dziewica Wniebowzięta, najdoskonalszy owoc tej ziemi, abyśmy zasłużyli na przyjęcie do Twojego domu. Przez Chrystusa, Pana naszego.Amen.

 

Eucharystię zakończyło odśpiewanie „Boże coś Polskę” i wirtuozowskie wykonanie pieśni „Zdrowaś Maryjo” przez naszego organistę Rafała Paśko. Przebieg Zgromadzenia Eucharystycznego uświetnił śpiew pani Niny Nowak z Przemyśla, przy akompaniamencie Rzeszowskiej Orkiestry Wojskowej pod dyrekcją dowódcy-kapelmistrza por. Agaty Ćwikli. Również po zakończeniu Eucharystii zgromadzeni wierni mogli wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych i religijnych, wśród których nie mogło zabraknąć Barki, ulubionej piosenki Jana Pawła II, oraz pięknego wykonania Ave Maria autorstwa Giulio Caccini

 

Kompanię honorową wystawił 1 batalion strzelców podhalańskich. Bezpośrednio po Mszy Świętej i koncercie sformowano kolumny pododdziałów wojska oraz służb mundurowych towarzyszących w tym dniu żołnierzom i przemaszerowano pod pomnik generała Władysława Sikorskiego, gdzie o godz. 11.00 rozpoczął się uroczysty apel. Po czym od godz. 13.30 na parkingu przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego zorganizowany został piknik wojskowy pod hasłem "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Organizatorami przedsięwzięcia byli Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Dowódcy 21.BSP, 3.PBOT oraz Szef WSzW w Rzeszowie.

Wojciech Trojanowski