BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

WPROWADZENIE RELIKWII ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

7 marca w 3 Niedzielę Wielkiego Postu, podczas Eucharystii o godz. 8.00 miała miejsce niecodzienna uroczystość. W procesji został wprowadzony do naszej świątyni nowy relikwiarz św. Andrzeja Boboli.

Relikwiarz zakupiono dzięki usilnym staraniom ks. Marka Wygonika, przy finansowym wsparciu Wspólnoty Róż Różańcowych i indwidualnych darczyńców. Wprowadzenia relikwiarza dokonał ks. płk Władysław Maciej Kozicki – proboszcz parafii garnizonowej w Rzeszowie.

Stary relikwiarz o nr 1731 pochodzi z 1939 roku i od początku pandemii koronawirusa COVID-19, czyli marca ubiegłego roku, cały czas towarzyszył nam w modlitwach o ustanie epidemii. Trudno określić szczegółowo datę pierwszego wprowadzenia relikwii do Kościoła Garnizonowego, ponieważ nie zachowała się żadna wzmianka z ówczesnej lokalnej prasy, jak również brak jest kroniki parafialnej z tego okresu. Była to w rzeszowskim garnizonie uroczystość o dużym znaczeniu patriotycznym, o czym wspomina jeden ze starszych parafian, który brał w niej udział jako uczeń szkoły powszechnej.

Andrzej Bobola pochodził ze strachocińskiego szlacheckiego rodu (okolice Sanoka), osiadłego w Małopolsce, pieczętującego się herbem Leliwa. Był jezuitą, autorem tekstu ślubów jasnogórskich króla Jana Kazimierza, miejonarzem, kaznodzieją a nade wszystko męczennikiem za wiarę. Jest jednym z katolickich patronów Polski. W zamęcie konfliktów roznieconych przez powstanie Chmielnickiego dostał się we wsi Mohilno w ręce kozaków, którzy stosując wymyślne tortury chcieli zmusić go do wyrzeczenia się wiary. W konsekwencji, nie osiągając swego celu doprowadzili do jego śmierci 16 maja 1657 r. Ciało św. Andrzeja Boboli 8 czerwca specjalnym pociągiem zostało uroczyście przetransportowane z Rzymu do Polski, a od 17 czerwca 1938 roku znajduje się w Warszawie. (WT)

Więcej: https://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/05-16a.php3