BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Dziś 14 lutego rozpoczynamy
54 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu
pod hasłem „Trzeźwością pokonać kryzys”.

 W Polsce wciąż najpoważniejszym zagrożeniem jest fakt nadmiernego spożywania alkoholu. jest substancją niebezpieczną, która może uzależniać, niszczyć zdrowie i życie.

Według danych statystycznych aż 14 proc. dorosłych Polaków pije ryzykownie i szkodliwie. Wielu nawet nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Ponad milion Polaków jest uzależnionych. Co najmniej dwa miliony dzieci żyje w rodzinach obarczonych dramatem uzależnienia. Te wskaźniki wzrastają adekwatnie do czasu trwania pandemii. Każdy dorosły statystycznie wypija 10 l czystego spirytusu

Słowa Ojca świętego Jana Pawła II zawarte w jego liście pożegnalnym do Polaków „przeciwstawiać się wszystkiemu co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa” stały się bezpośrednim bodźcem i natchnieniem do podjęcia nadzwyczajnej akcji na rzecz ratowania narodu od alkoholizmu oraz innych zagrożeń - tak powstała z inicjatywy Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego Krucjata Wyzwolenia Człowieka,

Krucjata ta jest programem ewangelizacyjnym, którego założeniem jest uwolnienie człowieka od uzależnień, przede wszystkim od uzależnienia alkoholowego, poprzez zawierzenie Jezusowi Chrystusowi i Niepokalanej Matce Kościoła poprzez modlitwę, jałmużnę i pokute.

}  kandydat – deklaruje przynależność do KWC na okres jednego roku;

}  członek – deklaruje przynależność stałą, na czas szczególnego zagrożenia (bywa to czasem błędnie określane jako przynależność na całe życie lub na czas istnienia Krucjaty).

Kluczowym elementem przynależności do KWC jest modlitwa. Uczestnicy Krucjaty odmawiają modlitwę zamieszczoną na deklaracji, której autorem jest Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Skierowana jest do Niepokalanej Matki Kościoła, pierwszej patronki Krucjaty. Krucjata nazywana jest także Dziełem Niepokalanej Matki Kościoła. Począwszy od 1986  roku  w święto św. Józefa  patrona robotników w Diecezji Rzeszowskiej odbywa się pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w której uczestnicy Ruchu Światło Życie podejmują zobowiązania krucjaty, a nade wszystko wspierają modlitwą i trudem pielgrzymim wszystkich potrzebujących.

Przesłanie Krucjaty wyraża jej herb i zawołanie, którym są słowa Chrystusa  Nie lękajcie się! Przypominają one członkom Krucjaty, że głównym ich zadaniem jest wyzwalanie ludzi od lęku, który czyni człowieka niewolnikiem. Pozostałe elementy dla członków KWC mają następującą symbolikę:
Krzyż w herbie jest znakiem zwycięstwa w Chrystusie i znakiem wyprawy krzyżowej.
Litera M
symbolizuje stojącą pod Krzyżem Maryję, wzór oddania się Chrystusowi i całkowitego posłuszeństwa wobec woli Boga, czyli wolności.
Małe m
po drugiej stronie Krzyża symbolizuje słowo "my", wspólnotę ludzi wolnych i wyzwalających.

(WT)