BANER.jpg

 

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Został wprowadzony uchwaloną w 2011 roku ustawą o weteranach. 29 maja 2012 roku obchodzono to święto po raz pierwszy. Tego samego dnia przypada także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Od chwili wprowadzenia święta weterani spotykają się w różnych miejscach Polski, przyjmując za klucz te garnizony, z których pochodzili żołnierze realizujący zadania poza granicami kraju w ramach misji stabilizacyjnych i pokojowych NATO i ONZ. Tak więc odbyły się one, między innymi, we Wrocławiu, Warszawie, Giżycku i Kielcach. W tym roku przyszedł czas na Rzeszów, ponieważ 21 Brygada Strzelców Podhalańskich uczestniczyła w organizacji wielu misji od 1999 roku - w Albanii, Kosowie, Iraku i Afganistanie.

Tegoroczne Dni Weterana w niedzielę 2 czerwca rozpoczęła uroczysta msza św. w intencji żołnierzy poległych na misjach, której przewodniczył Biskup Polowy gen dyw. Józef Guzdek. Koncelebrę sprawowali kapelani służb mundurowych z ks. kanonikiem płk Władysławem Maciejem Kozickim – proboszczem parafii garnizonowej w Rzeszowie. We mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem na czele i Wojewodą Podkarpackim Ewą Leniart, władz samorządowych z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem oraz parlamentarzyści. Obecni byli także Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, dowódcy jednostek i instytucji wojskowych oraz służb mundurowych województwa podkarpackiego, poczty sztandarowe służb mundurowych ze sztandarem 21 BSP na czele, weterani działań poza granicami państwa wraz z rodzinami, także licznie zgromadzeni parafianie. Przed rozpoczęciem uroczystej Eucharystii proboszcz parafii garnizonowej złożył Ministrowi Obrony Narodowej stosowny meldunek, następnie przywitał wszystkich zebranych i poprosił J.E Biskupa Polowego WP o przewodniczenie mszy św. i wygłoszenie homilii do zebranych.

Biskup Polowy WP Józef Guzdek w swej homilii wykazał, że Polacy – żołnierze, policjanci, funkcjonariusze wielu służb, ale także i pracownicy cywilni – udawali się w miejsca konfliktów i wojen, aby nawet z narażeniem własnego zdrowia i życia służyć sprawie pokoju.

W drugiej części homilii biskup zwrócił uwagę na znaczącą rolę kapelanów sprawujących posługę wśród żołnierzy, niejednokrotnie w trudnych warunkach zarówno bojowych jak i bytowych. W 100 lecie powstania Biskupstwa Wojskowego jest to fakt, którego pominąć nie wolno. Zwracając się do weteranów, biskup powiedział między innymi, że to dzięki ich poświęceniu możemy żyć w wolnym kraju, ponieważ przez udział w misjach zagranicznych wielokrotnie zarzewie wojny zostało ugaszone. Podkreślił i docenił wysiłek i poświęcenie naszych żołnierzy, którzy są siewcami pokoju i apostołami pojednania, nawet jeśli trzeba płacić bardzo wysoką cenę.

Po mszy św. w kościele garnizonowym zwarta kolumna pododdziałów reprezentacyjnych i weteranów przedefilowała pod pomnik gen. Władysława Sikorskiego w parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie odbył się apel pamięci i wręczenie resortowych odznaczeń i medali. W trakcie uroczystości Minister Obrony Narodowej podziękował żołnierzom za zaangażowanie i służbę, która jest doceniana przez zagranicznych sojuszników. Z uczestnikami misji można było się spotkać i porozmawiać na wojskowym pikniku. Wśród atrakcji 21 Brygada Strzelców Podhalańskich przygotowała pokaz sprzętu wojskowego oraz występy zespołów artystycznych z klubów żołnierskich. Nie zabrakło poczęstunku, tradycyjnej wojskowej grochówki i potraw z grilla przygotowanych przez 34 Wojskowy Oddziała Gospodarczy.

Centralne obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa rozpoczęły się już w środę 29 maja, kiedy to premier Mateusz Morawiecki opublikował na Twitterze wpis, w którym podkreślił, że "polski mundur jest symbolem odwagi i męstwa na całym świecie - od Europy, po Azję i Afrykę". "Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa to okazja, by podziękować wszystkim uczestnikom zagranicznych misji - Żołnierzom, Policjantom, Strażakom, Pogranicznikom i Służbom Specjalnym" - dodał szef rządu. Również w tym dniu szef resortu obrony i najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego złożyli wieńce pod Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

W piątek 31.05.2019 r. około godz. 13.00 nastąpiło zakończenie „Gwiaździstego Rajdu Rowerowego Weterana”. Uczestnicy rajdu zostali uroczyście powitani w 21 Batalionie Logistycznym przy ulicy Langiewicza w Rzeszowie. Kilka dni temu 59 żołnierzy wyruszyło w trasę z 18 jednostek wojskowych z całego kraju. Jako pierwsi wystartowali weterani 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. Najdłuższą trasę mieli do pokonania żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina – około 780 kilometrów. Najbliżej do mety mieli żołnierze 21 BSP, którzy przejechali 145 kilometrów z Przemyśla do Rzeszowa. Rajd cieszy się z roku na rok niesłabnącym zainteresowaniem. To nie tylko wyzwanie sportowe, ale także impreza, która sprzyja integracji środowiska weteranów. Uczestnicy rajdu odwiedzają po drodze groby kolegów poległych na misjach, oddając im hołd – mówi płk Arkadiusz Stachowiak, pełnomocnik Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ds. weteranów i poszkodowanych.
W sobotę 1 czerwcana strzelnicy Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie odbyły się drużynowe zawody strzeleckie o puchar Ministra Obrony Narodowej, indywidualne zawody strzeleckie rannych i poszkodowanych pod patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz indywidualne zawody strzeleckie weteranów o puchar dyrektora Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.I miejsce w konkurencji drużynowej, zdobywając Puchar Ministra Obrony Narodowej, zajęła reprezentacja Stowarzyszenia Weteranów Działań Poza Granicami RP.

Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk. Dariusz Lewandowski powiedział, że Dzień Weterana jest momentem, w którym przypomina się o tych ludziach, organizowane są zbiórki pieniędzy między innymi, na niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitację. Oprócz apelu pamięci, wyróżnień i odznaczeń, w trakcie uroczystości została zaprezentowana drużyna weteranów, która za rok pojedzie do Hagi. Tam odbędą się igrzyska Invictus Games. Reprezentacja Polski w zawodach weźmie udział po raz drugi.

Status weterana posiada w Polsce ponad 22 tys. osób, a status weterana poszkodowanego – 857 żołnierzy, funkcjonariuszy i osoby cywilne, które ucierpiały podczas działań poza granicami państwa.