BANER.jpg

Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie

W dniu 15 sierpnia 2016 roku, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w naszym kościele odbyła się uroczysta Msza święta z racji obchodzonego w tym dniu Święta Wojska Polskiego. Uroczystej Eucharystii przewodniczył J. E Biskup Jan Wątroba - Pasterz Diecezji Rzeszowskiej. Słowo Boże wygłosił ks. ppłk Władysław Maciej Kozicki - proboszcz parafii garnizonowej i kapelan Garnizonu Rzeszów.

W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich, wszystkie służby mundurowe wraz ze sztandarami, harcerze, kombatanci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa. Na początku Eucharystii ks. Proboszcz powitał wszystkich zebranych i zaprosił do wspólnej modlitwy.

            W homilii ks. Kozicki zaznaczył, że dzisiejsza Uroczystość jest Świętem bardzo radosnym, świętem spełnionych nadziei, świętem dziękczynienia. Dzień 15 sierpnia jest świętem dziękczynienia za spełnione nadzieje nie tylko w wymiarze duchowym. Oto w roku 1920, dokładnie 96 lat temu w okolicy Warszawy nasi ojcowie i dziadkowie byli świadkami tzw. Cudu nad Wisłą. Był to czas wojny polsko - bolszewickiej. Chodziło o wielką stawkę. Chodziło nie tylko o losy Polski, ale o losy całej Europy. Przełom w walce dokonał się w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Maryja Królowa Polski nie opuściła swojego narodu. Dzień 15 sierpnia stal się dniem spełnionych nadziei doczesnych. W tym roku obchodzimy także 90 rocznicę zawierzenia Brygady Matce Najświętszej, dlatego pragniemy dzisiaj odnowić to nasze zawierzenie Królowej Podhalańczyków i opiekunce naszej Brygady - zakończył Kaznodzieja.

Po tych słowach Ks. Proboszcz odczytał Akt wznowienia Patronatu Matki Bożej Ludźmierskiej nad Brygadą Strzelców Podhalańskich oraz oddania się pod jej opiekę, który wypowiedział gen. brygady Henryka Dziewiątka 6 sierpnia 2000 roku w Ludźmierzu.

            Pod koniec Mszy świętej Biskup Wątroba złożył serdeczne życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom Wojska.

 

            Bezpośrednio po Mszy Świętej sformowano kolumny pododdziałów wojska oraz służb mundurowych towarzyszących w tym dniu żołnierzom i przemaszerowano pod pomnik generała Władysława Sikorskiego, gdzie o godz. 11.00 rozpoczął się uroczysty apel.     Dowódca uroczystości mjr Piotr Stępniak złożył meldunek Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Zenonowi Brzuszko o gotowości pododdziałów. Asystę honorową oprócz podhalańczyków z 21 batalionu dowodzenia wystawiła Państwowa Straż Pożarna, Policja, Służba Więzienna oraz Organizacja „Strzelec”.

            Wagę obchodów podkreśliła obecność przybyłych gości: kombatantów, władz wojewódzkich i samorządowych, żołnierzy i pracowników jednostek i instytucji wojskowych z Rzeszowa oraz mieszkańców miasta.

            Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, pułkownik Brzuszko - Dowódca Garnizonu Rzeszów oraz Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich przywitał zgromadzonych.

            Pułkownik w swym wystąpieniu przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego oraz nawiązał do czasów współczesnych, powiedział: „Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów najcenniejsze, na możliwość życia w niepodległym państwie. Dzisiaj, kiedy sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów pozostaje ciągle bardzo skomplikowana, w pełni uświadamiamy sobie, że niepodległość i suwerenność nie jest na dana raz na zawsze". Pułkownik mówił dalej:  „Niejednokrotnie udowodniliśmy, że nie boimy się wyzwań i potrafimy im sprostać, jesteśmy tam gdzie potrzebne jest działanie stanowczość i odwaga”.

            Dowódca Podhalańczyków wspomniał także o tworzonej w regionie 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz złożył życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska i ich rodzinom.

            W czasie obchodów mianowano także 11 żołnierzy Garnizonu Rzeszów na wyższe stopnie wojskowe: kapitana, porucznika oraz starszego chorążego sztabowego.

            Ponadto wręczono złote i srebrne medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Wśród odznaczonych był miedzy innymi Z-ca Dowódcy 21 BSP płk dypl. Jarosław Mokrzycki.

            Kapitan Mateusz Wiernicki odczytał apel pamięci, a kompania honorowa wystawiona przez 21 Batalion Dowodzenia oddała salwę honorową. Uroczystość zakończyła się defiladą służb mundurowych Aleją Łukasza Cieplińskiego, jedną z głównych ulic miasta Rzeszowa.

            Podhalańczycy świętowali też w innych miastach regionu. Obchody Święta Wojska Polskiego odbyły sie między innymi w Sanoku, Nisku, Kłodzku, Przemyślu, Jarosławiu, Stalowej Woli i Krośnie.