BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Patriotyczna Droga Krzyżowa w Rzeszowie.

20 marca 2015 r. żołnierze garnizonu rzeszowskiego przygotowali w Kościele Garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Polski, Chrystusową Drogę Krzyżową z rozważaniami o męczeńskiej śmierci żołnierzy wyklętych. Nabożeństwo celebrował kapelan garnizonowy ks. kanonik płk Tomasz ANISIEWICZ, rozważania odczytali kpt. Lesław LITWIN z rzeszowskiej delegatury WKTr i kpt. Jan JASTRZĘBSKI z 21BSP, członek Zarządu Okręgowego Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników Pan Roman Zimny, mł. chor. szt. Piotr ŁUTCZYN z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie i przedstawiciel Związku Strzeleckiego Józefa Piłsudzkiego. Asystę przy krzyżu wystawili Strzelcy Jednostki Strzeleckiej nr 2021. Tekst rozważań przygotowano na podstawie opracowania ?Patriotyczne Drogi Krzyżowe? przesłane przez uczestników konkursu ogłoszonego w 2006 roku przez Podkarpacki Związek Piłsudczyków w Rzeszowie.  

W rozważaniach wspomniano postacie z bogatej historii martyrologicznej Podkarpacia. Księdza Józefa Kowalskiego, Stanisława Starowiejskiego zamordowanych w obozach zagłady. Rzeszowskie Orlęta, które w 1918 roku ruszyły w obronie wiary i polskości Lwowa. Represjonowanych górników przymuszanych do nieludzkiej pracy w kopalniach węgla, uranu i kamieniołomach. Annę Jenke oraz Marię Lachman i Marię Waydowską poddane represjom i prześladowaniom przez system władzy komunistycznej. Błogosławionego księdza Władysława Findysza zamęczonego na rzeszowskim Zamku Lubomirskich. Ofiary mordów w Katyniu Miednoje i innych miejscach kaźni kwiatu polskiej inteligencji.

Uroczystość była wyrazem hołdu dla żołnierzy i patriotów ziemi podkarpackiej za ich świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji historycznych. Za cierpienia i krew przelaną w obronie Ojczyzny.

Panie Jezu dziękujemy Ci za możność rozważenia tej bolesnej drogi krzyżowej pod sztandarem wolności i niepodległości. Pod sztandarem na którym napis Bóg, Honor i Ojczyzna nie jest pozbawionym wartości pustym hasłem.

Wojciech Trojanowski