BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Z okazji przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego oraz 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w Rzeszowie odbyły się okolicznościowe uroczystości patriotyczne. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, kombatanci, wojsko i sympatycy wojska oraz młodzież.

Święto Wojska Polskiego zostało wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. na pamiątkę zwycięstwa Polaków nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Bitwę uważa się za jedną z 18. najważniejszych bitew w dziejach świata. Zapewniła ona Polsce niepodległość i uchroniła Europę przed rewolucją bolszewicką. W świadomości Polaków przetrwała jako "Cud nad Wisłą".

Uroczystości rozpoczęła o godzinie 9.30 Msza Św. za Ojczyznę odprawiona w kościele garnizonowym, której przewodniczył Ks. Bp. Edward Białogłowski. Ksiądz Biskup podziękował żołnierzom za ich ofiarną służbę i z okazji Święta Wojska Polskiego złożył na ręce Dowódcy Garnizonu gen. Stanisława Olszańskiego Statuetkę Miłosiernego Samarytanina, którą Caritas Diecezji Rzeszowskiej przyznała wszystkim żołnierzom Podkarpacia w uznaniu za zaangażowanie w działalność charytatywną. Przyjmijcie podziękowania za troskę o ojczysty dom, za budowanie świadomości patriotycznej, za gotowość obrony Polski, która jest naszą Matką. Niech Maryja dzisiaj czczona w tajemnicy wniebowzięcia - Hetmanka Żołnierza Polskiego, zawsze otacza Was płaszczem swej opieki?- mówił do żołnierzy Bp. Edward Białogłowski.

Punktem kulminacyjnym obchodów święta Wojska Polskiego był apel pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, gen. bryg. Stanisław Olszański przywitał zgromadzonych oraz przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego. Następnie odczytano decyzje i rozkazy w sprawie odznaczeń i wyróżnień.

Następnie por. Krystian Terlikowski odczytał apel pamięci, kompania honorowa oddała salwę, a delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem. Uroczystość zakończyła się defiladą Aleją Łukasza Cieplińskiego, jedną z głównych ulic miasta Rzeszowa .