BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Pielgrzymka parafialna do Malborka, Gdańska, Gdyni, Sopotu i Torunia

            Z naszej parafii w niedzielę 26 czerwca wyruszyła pielgrzymka autokarowa do Malborka, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Torunia i jeszcze kilku mniejszych, nadmorskich miejscowości. Organizatorem i duchowym opiekunem grupy był ks. Paweł Liszka, który już od kilku lat prowadzi coroczne wyjazdy po ważnych szlakach o charakterze patriotyczno - historycznym i religijnym. W drogę wyruszyło łącznie 52 osoby.

Dzień pierwszy ? śladami Matki Bożej i Zakonu Krzyżaków

            Pierwszym przystankiem na drodze naszego pielgrzymowania była niewielka, pomorska miejscowość ? Piaseczno. Nawiedziliśmy tam Sanktuarium Narodzenia NMP, w którym znajduje się cudowna figura Matki Bożej tytułowana jako MB Jedności i Pokoju ? Królowa Pomorza, której koronacji dokonał kardynał Karol Wojtyła w 1968 r.

            Historia samego kościoła sięga XIII wieku, kiedy to ówcześnie panujący na tych ziemiach Krzyżacy wznieśli w tym miejscu świątynię. Po wysłuchaniu historii kościoła opowiedzianej przez kustosza sanktuarium i osobistych modlitwach, mieliśmy możliwość pójść do pobliskiego cudownego źródełka, które znajduje się w miejscu pierwszych objawień maryjnych.

            Następnie udaliśmy się do Pelplina, gdzie odbył się Msza Święta w szkolnej kaplicy katolickiego liceum Collegium Marianum, którego zabudowania są elementem dawnego zespołu klasztornego łączącego się z monumentalną świątynią, która obecnie jest Bazyliką Katedralną Diecezji Pelplińskiej. Po Eucharystii wraz z przewodnikiem, który nas oprowadzał, zwiedziliśmy główną świątynię katedralną. Zapierająca dech w piersiach architektura gotycka zachwyciła wszystkich swoim ogromem. Sam kościół wraz z zespołem klasztornym powstawał prawie 250 lat, a jego twórcami był Zakon Cystersów, który w I połowie XIII w. otrzymał tutejszą ziemię od Zakonu Krzyżackiego.

            Po skończonym zwiedzaniu największego zabytku architektonicznego i sakralnego Pelplina wyruszyliśmy do Malborka, aby zwiedzić największy zespół zamkowo ? obronny jaki kiedykolwiek powstał w Europie.  Podczas prawie dwugodzinnego zwiedzania z przewodnikiem kompleksu zamkowego wzniesionego przez Krzyżaków, zobaczyliśmy najpiękniejszy i najokazalszy zabytek średniowiecznej Polski.  Po zakończonych odwiedzinach sztandarowego pomnika historii wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wyruszyliśmy do Gdańska na miejsce zakwaterowania.

Dzień drugi ? szlakiem gdańskim

            Kolejny dzień rozpoczęliśmy od dotarcia pod bramę Stoczni Gdańskiej i pomnik Trzech Krzyży, gdzie czekała na nas pani przewodnik. Był to bardzo ważny punkt ze względu na swoją symboliczną rangę historyczną istotną dla Polski, jak i całego świata. Następnie przeszliśmy obok zabytkowego peronu i nawiedziliśmy trzy pobliskie kościoły ? Kościół pw. św. Elżbiety, Kościół pw. św. Józefa i Kościół pw. św. Katarzyny. Wszystkie te świątynie wyróżniają się swoim dawnym pochodzeniem i walorami architektury gotyckiej.

            Potem doszliśmy pod budynek Poczty Gdańskiej, w którym miało miejsce jedno z pierwszych starć zbrojnych II wojny światowej, obrona gmachu Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku przez zorganizowaną grupę polskich pocztowców, która trwała od rana do wieczora 1 września 1939.  Następnie mieliśmy ok. 1,5 godz., aby zobaczyć główne miasto z m. in. tak charakterystycznymi zabytkami jak Żuraw Gdański, Pomnik Neptuna czy Złota Brama.

            Po dokładnym zwiedzeniu najważniejszych obiektów popłynęliśmy spod Żurawia Gdańskiego Martwą Wisłą na Westerplatte. Mogliśmy dokładnie spojrzeć z perspektywy wydarzeń II wojny światowej jak istotną rolę odegrała obrona półwyspu we wrześniu 1939 r. i jak wielkimi bohaterami okazali się ci, którzy w tak nierównej walce byli gotowi bronić Ojczyzny do utraty życia.  Następnie pojechaliśmy na Mszę Świętą do Sanktuarium MB Brzemiennej w Gdańsku ? Matemblewie, które usytuowane jest na obrzeżach miasta.

            Po zakończonej Eucharystii wróciliśmy do hotelu, z którego po zjedzeniu posiłku poszliśmy nad morze, aby móc pochodzić po plaży i zamoczyć nogi w morskiej wodzie.        Dzięki wieczornemu spacerowi nad morzem wszyscy mogli dobrze się wyspać przed następnym dniem intensywnego podróżowania.

Dzień trzeci ? wzdłuż Bałtyku przez Gdańsk, Gdynię i Sopot

            Następnego dnia, zaraz po śniadaniu pojechaliśmy na Eucharystię do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Gdańsku ? Oliwie.  Po Mszy Świętej od razu podjechaliśmy pod Archikatedrę Oliwską, aby wysłuchać przepięknego koncertu na jednych z najstarszych i najokazalszych organów w Polsce.  Gdy zakończyliśmy pobyt w Archikatedrze, wyruszyliśmy do Gdyni.

            Na samym początku mieliśmy możliwość zwiedzenia dwóch statków: ORP Błyskawica lub Dar Pomorza.  Następnie chodziliśmy wzdłuż Skweru Kościuszki i alei Jana Pawła II ? dwóch najbardziej zatłoczonych deptaków w Gdyni. Każdy mógł zakupić pamiątki i podziwiać sąsiadujące morze, a także zjeść lokalną rybę.

            Po pobycie w Gdyni pojechaliśmy do pobliskiego Sopotu, gdzie główną atrakcją było najdłuższe molo na morzu Bałtyckim. Długoś molo im. Jana Pawła II ma ponad pół kilometra i jest jedynym z najpopularniejszych polskich obiektów rekreacyjno - imprezowych oraz stanowi wizytówkę polskich kurortów. Oprócz przejścia molo, mogliśmy zobaczyć nadmorskie serce Sopotu pełne kramów, restauracji, kawiarni i hoteli.

            Ostatnim punktem tego dnia był Stadion Energa w Gdańsku, który zwiedziliśmy w drodze powrotnej z Sopotu. Stadion swym kształtem i kolorem z zewnątrz przypomina bursztyn, natomiast w środku robi ogromne wrażenie swoją wielkością i wyglądem. Po sportowym akcencie wróciliśmy do hotelu, w którym przy uroczystej kolacji świętowaliśmy imieniny Solenizantów, z racji przeżywanej w tym dniu Uroczystości Apostołów Piotra i Pawła..

Dzień czwarty ? przez Toruń w drodze do Rzeszowa

            W ostatni dzień po wczesnym śniadaniu wyruszyliśmy do Torunia, gdzie mieliśmy możliwość uczestniczyć we Mszy Świętej w nowo konsekrowanym Kościele pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.  Następnie razem z kustoszem dokładnie zwiedziliśmy nową świątynię, która zachwyca swym pięknem i urokiem. Poczym podjechaliśmy pod Radio Maryja, które również mogliśmy zobaczyć, a jeden z ojców redemptorystów przekazał nam wiele informacji na jego temat.

            Szczególnym wyróżnieniem była możliwość pozdrowienia w radiu swoich bliskich i znajomych przez przedstawicieli pielgrzymki.  Potem pojechaliśmy pod Stare Miasto, gdzie czekał na nas przewodnik, Który oprowadził nas po zabytkowych i najważniejszych punktach starówki. Mieliśmy również czas, aby samemu zwiedzić wybrane przez siebie obiekty.

            Na koniec wszyscy zjedliśmy obiad w jednej z restauracji w starej części miasta, a po posiłku wyruszyliśmy w drogę powrotną do Rzeszowa.

            Podczas podróży do Rzeszowa oprócz modlitwy wspólnie śpiewaliśmy pieśni religijne, patriotyczne i biesiadne, a od godziny 21:00 włączaliśmy się w kibicowanie naszej drużynie na Mistrzostwach Europy we Francji poprzez relację radiową.

            Czas pielgrzymki był niesamowitym przeżyciem, które ubogaciło każdego z uczestników pod wieloma aspektami. Była to niezwykła przygoda, która wyryła kolejne niezapomniane wspomnienia i dodała chęci do dalszego odkrywania miejsc pięknych i wartościowych. (więcej zdjęć w galerii)

Piotr Rakowski - uczestnik Pielgrzymki

W intencji Pielgrzymów zostaną odprawione Msze święte w następujących terminach:

  • 7 września 2016 roku o godz. 18:00;
  • 14 września 2016 roku o godz. 18:00;
  • 21 września 2016 roku o godz. 18:00.