BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Spotkanie ze św. Mikołajem

Przeżywamy adwent ? czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana w tajemnicy Świąt Bożego Narodzenia oraz na końcu czasów.

W tym świętym czasie Kościół daje nam za przewodników postaci Świętych, którzy uczą nas jak właściwie czuwać, by być gotowym na przyjście Pana.

Jednym z takich adwentowych przewodników jest święty Mikołaj.

Święty Mikołaj był biskupem Miry - krainy znajdującej się na terenie obecnej Turcji. Od najmłodszych lat Mikołaj wyróżniał się pobożnością. Był także bardzo wrażliwy na niedolę bliźnich. Ponadto okazał się bardzo pilnym i zdolnym uczniem. Duży wpływ na jego wychowanie i duchowość miał jego stryj, biskup Miry, z rąk którego nasz święty otrzymał święcenia kapłańskie.

Różnego rodzaju legendy mówią, że Mikołaj jako biskup szczególnie troszczył się o potrzebujących i biednych.

Pewien obywatel Patary utracił swój majątek i ponieważ nie mógł zapewnić posagu swym trzem córkom, groziło im zejście na złą drogę. Słysząc o tym, Mikołaj wziął mieszek ze złotem i wrzucił go przez okno do domu tego człowieka. Najstarsza córka wyszła dzięki temu za mąż. Podobnie uczynił też wobec dwóch pozostałych dziewcząt. Stąd często przedstawiano go na obrazach z trzema mieszkami, bądź trzema złotymi kulami.

Inna legenda mówi o tym, że Mikołaj pojawił się marynarzom pochwyconym przez sztorm u wybrzeży Lycji i doprowadził ich bezpiecznie do portu. Dlatego też często można spotkać kościoły poświęcone temu świętemu znajdujące się blisko brzegu morza.

Współczesne, popularne wyobrażenie ?świętego Mikołaja? jest niestety mieszanką elementów różnych kultur ludowych: niderlandzki zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami w dniu jego święta miesza się tu z wyobrażeniem czarodzieja, który karze niegrzeczne dzieci, grzeczne zaś nagradza, a także z postacią germańskiego bóstwa Thora, który kojarzony był z zimą i jeździł na saniach zaprzężonych w kozy.

Zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany w niektórych regionach Polski już w XIX wieku. Święty odwiedzał domy razem z aniołkiem i rogatym diabłem, przepytywał dzieci z pacierza i pytał rodziców o ich zachowanie. Grzecznym wręczał łakocie, tym złym dawał rózgi. Obecnie coraz bardziej popularne jest także wręczanie sobie wzajemnie prezentów w grupach rówieśniczych m.in. w szkołach, czy innych wspólnotach.

Także i naszą parafię nawiedził święty Mikołaj. Jego obecność sprawiła wielką radość dzieciom i młodzieży zaangażowanej w życie parafialne. Święty ten obdarował podarunkami prawie setkę dzieci, które na co dzień angażują się w życie parafialne czy to w Liturgicznej Służbie Ołtarza, czy w Oazie czy też w scholi. Przepytywał on skrzętnie dzieci z wierszyków i piosenek, chwalił za piękną posługę na rzecz parafii, a jak trzeba było to i nawet pogroził. Spotkanie to było dla uczestników wspaniała lekcją życzliwości i wrażliwości na potrzeby bliźnich.

Każdy z nas może być świętym Mikołajem i to nie tylko 6 grudnia, ale każdego dnia, wtedy gdy nie będzie obojętny na potrzeby i cierpienia bliźnich oraz będzie umiał się dzielić z innymi tym co posiada.