BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Wyjazd Liturgicznej Służby Ołtarza do Zakopanego

   W dniach od 19 do 25 lipca trwała kolonia do Zakopanego, w której uczestniczyło 26 ministrantów i lektorów z naszej parafii. Kierownictwo i opiekę nad turnusem sprawował ks. Tomasz Błaż i ks. Paweł Liszka. Był to czas wypełniony górskimi wycieczkami oraz licznymi atrakcjami.

   W pierwszy dzień, w drodze do Zakopanego, zatrzymaliśmy się w Pieninach, aby przejść malowniczy Wąwóz Homole. Była to dla nas rozgrzewka przed bardziej ambitniejszymi wyprawami górskimi.

   Drugiego dnia, zaraz po śniadaniu, pojechaliśmy na Bachledówkę. W tym niezwykłym miejscu znajduje się Kościół MB Jasnogórskiej, który prowadzony jest przez ojców paulinów. Tutaj uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, po czym udaliśmy się na Gubałówkę, z której to zjechaliśmy wyciągiem na Szymaszkową Polanę. Następnie pojechaliśmy do pobliskiej miejscowości Murzasichle, żeby móc odwiedzić tradycyjny, góralski dom i wysłuchać opowiadania górala na temat historii, tradycji, kultury i ciekawostek związanych z Zakopanem.

Trzeciego dnia wyruszyliśmy z przewodnikiem tatrzańskim w góry. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy z Brzezin przechodząc na Psią Trawkę. Po krótkiej przerwie doszliśmy do Waksmundzkiej Rówieni, z pod której rozpoczęliśmy ostre podejście na Gęsią Szyję (1489 m n.p.m.). Po zdobyciu szczytu i podziwianiu widoków zeszliśmy na Rusinową Polanę. Następnie zeszliśmy do Wiktorówek, w których znajduje się Kaplica MB Jaworzyńskiej ? Królowej Tatr, gdzie mieliśmy możliwość uczestniczyć we Mszy Świętej. Tego dnia przeszliśmy ponad 15 km.

   Kolejnego dnia pojechaliśmy do Ludźmierza. Tam wzięliśmy udział we Mszy Świętej w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w której znajduje się figura MB Ludźmierskiej nazywanej Gaździną Podhala. Następnie udaliśmy się do nowo otwartych ?Term Chochołowskich?, w których znajduje się kompleks basenów, solanek, zjeżdżalni i wiele innych wodnych atrakcji.

   Piątego dnia wyruszyliśmy na 21 km ?spacer? Doliną Chochołowską. Dotarliśmy do schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej. Tam mieliśmy przerwę, a następnie Mszę Świętą w kaplicy Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej. Potem szlakiem Jana Pawła II wróciliśmy do wylotu doliny. Była to nasza najdłuższa i jedna z bardziej malowniczych wędrówek górskich.

   Szóstego dnia, zaraz po Mszy Świętej w Sanktuarium MB Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy, udaliśmy się na górski szlak. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy spod Wielkiej Krokwi, potem przeszliśmy wzdłuż Doliny Białego Potoku do Polany Białego. Następnie doszliśmy do Czerwonej Przełęczy, od której rozpoczęło się bardzo strome podejście na Sarnią Skałę (1377m n.p.m.). Ze szczytu mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki, z jednej strony gór, a z drugiej Zakopanego i całego Podhala. Z góry zeszliśmy do Doliny Strążyskiej, wprost pod wodospad Siklawica, po czym wróciliśmy do Zakopanego wzdłuż doliny. Następnie poszliśmy na Krupówki, gdzie mogliśmy kupić pamiątki. Tego dnia przeszliśmy prawie 20 km.

   W dniu wyjazdu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Sanktuarium MB Fatimskiej na Krzeptówkach, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną.

   Wyjazd do Zakopanego dla naszej wspólnoty był bardzo cennym czasem, podczas którego mogliśmy zobaczyć piękno stworzonego świata, jak również cieszyć się sobą nawzajem i zacieśniać koleżeńskie więzi. Dla każdego była to kolejna niezapomniana przygoda i niepowtarzalna możliwość spędzenia wakacji. To właśnie góry dla każdego, a zwłaszcza dla młodych ludzi są obowiązkową lekcją do przejścia, która uczy przede wszystkim pokory. Bo góry w swym ogromie i majestacie, udowadniają że zmęczenie, pot i ból na górskich szlakach, są zapłatą za możliwość zmierzenia się z nimi. Wędrując górskimi szlakami, każdy z nas wznosił się fizycznie coraz wyżej, aby zdobyć w końcu szczyt. Symbolicznie można to porównać do wędrówki ducha, który powołany jest aby wznosić się coraz wyżej, ku spotkaniu z Bogiem.

   Z tego miejsca, cała wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza, pragnie podziękować przede wszystkim parafianom, którzy poprzez organizowane akcje ministranckie wsparli finansowo nasz wyjazd. Podziękowanie składamy również księdzu proboszczowi Władysławowi Kozickiemu za dofinansowanie. Bóg zapłać wam za dar serca i umożliwienie młodzieży swobodnego wzięcia udziału w wyjeździe.

Piotr Rakowski

Animator LSO

Prezentację z wyjazdu w formie filmu można obejrzeć pod poniższym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=7LdevNNnKNA