BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Lektor ? Apostoł i Głosiciel Słowa Bożego

Diecezjalny Kurs lektorski w Kotanii

            W dniach od 12 do 19 lutego 2016 r. odbył się, jak co roku w Kotani kurs lektorski. Kurs prowadzili: ks. Paweł Liszka wikariusz z naszej parafii i ks. Nikodem Rybczyk wikariusz z parafii p. w. Narodzenia NMP w Tarnowcu. W prowadzeniu zajęć księżom pomagało 9 animatorów. W kursie uczestniczyło 84 ministrantów, pragnących przeżyć ferie zimowe z Bogiem i zostać lektorami.

         

   Naszą parafię reprezentowało dwóch kandydatów na lektorów i dwóch animatorów. Kandydaci do posługi lektorskiej byli wspierani przez ministranta wszechczasów ? św. Dominika Savio, który towarzyszył młodzieży każdego dnia ukryty w swych relikwiach.

            Pierwszego dnia po przyjeździe wszystkich uczestników nastąpiła konferencja, którą poprowadzili księża, a po niej odprawiona w pobożności została droga krzyżowa. W kolejnych dniach pełną parą ruszyły wykłady prowadzone przez księży m. in. zajęcia ze znajomości Pisma Świętego, które wykładał ks. Nikodem oraz lekcje ze szkoły życia, które prowadzone były przez ks. Pawła.

            Ponadto przyszli lektorzy zgłębiali tajniki liturgii teoretycznej, liturgii praktycznej i bardzo istotnej w przyszłej posłudze retoryki, czyli zajęć poświęconych sztuce pięknego czytania.

            Zadaniem lektora jest przekazywać Słowo Boże w taki sposób, żeby ludzie słuchający podczas Mszy, wychodzili z Niej ?oczarowani? cudowną nauką Jezusa. Ważny był również śpiew, bo jak głosi pewne powiedzenie ?kto śpiewa, modli się dwa razy?. Najważniejszym punktem kursu lektorskiego nie były wykłady lecz Eucharystia. Przyszli lektorzy posileni Ciałem Chrystusa żyli w jedności z Bogiem i razem z Nim przeżywali ten jakże ważny i święty czas. Kazania księży opierały się głównie na tym, aby jeszcze bardziej kochać Wszechmogącego Boga czytając Jego słowo tak w kościele na Mszy, jak i codziennie w domu. Podczas spotkań w grupach, nawiązując do przeżywanego Roku Miłosierdzia animatorzy rozważali ze swoimi podopiecznymi perykopy Pisma Świętego ukazujące ten wielki przymiot Pana Boga.

Tegoroczny kurs lektorski wypadł w okresie Wielkiego Postu, dlatego też wszystkim zebranym towarzyszyła głęboka modlitwa, post i powstrzymanie się od zabaw. Nie zabrakło też tradycyjnych nabożeństw pasyjnych takich jak Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.

            Duszpasterze kursu lektorskiego troszcząc się o duszę każdego uczestnika i animatorów zachęcali do korzystania z daru Miłosierdzia Pana ? sakramentu pokuty i pojednania. Częsta spowiedź, przyjmowanie Pana Jezusa do swojego serca czyni lepszym człowiekiem. Taki schemat działania i wielka przyjaźń między Dominikiem Savio, a Panem Bogiem przyczyniła się do wyniesienia go na Ołtarze, do godności świętego.

            Środowy wieczór zapisał się wszystkim uczestnikom kursu lektorskiego w pamięci, bowiem był to dzień szczególnej adoracji i pokuty.   Na początku ksiądz w konferencji zachęcił do korzystania z daru Miłosierdzia Bożego, jakim jest sakrament spowiedzi, a następnie animatorzy przygotowali pantomimę, która pokazywała, co się dzieje z człowiekiem będącym w grzechu, jakie jest działanie szatana i w jaki sposób grzech zniewala człowieka. Następnie była Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi. W czasie tego tygodnia zorganizowany został konkurs biblijny i liturgiczny, a także turniej w tenisa stołowego.

Kurs zakończył się egzaminem, który miał na celu zweryfikować poznaną wiedzę. Po egzaminie wszyscy oglądnęli film poświęcony życiu św. Filipa Nereusza, a następnie przyszedł czas na Agape.

W piątek przed południem uczestnicy powrócili do swoich domów.

Z relacji wielu uczestników można było się dowiedzieć, że nie był to dla nich czas stracony. Z wielką radością i zapałem postanowili podjąć posługę w swoich parafiach, by móc w przyszłym roku otrzymać błogosławieństwo lektorskie z rąk Księdza Biskupa.

Wtedy to przed zgromadzonym ludem wypowiedzą słowa przysięgi: Przyrzekam święte czynności Lektora wypełniać pobożnie, gorliwie i radośnie, na chwałę Bożą i dla dobra wspólnoty parafialnej.

Ponadto przyrzekam, troszczyć się o stan łaski Bożej w mojej duszy, a także żyć według głoszonego Słowa Bożego.

Oby nie brakło im gorliwości i mocy Ducha Świętego w realizacji tych przyrzeczeń.

Animator LSO Dominik Sobczyk