BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Relikwie Błogosławionych Zelii i Ludwika Martin

w naszej parafii

 

W poniedziałek 12 września 2015 roku naszą parafię nawiedziły relikwie Błogosławionych Małżonków Zelii i Ludwika Martin - Rodziców Świętej Tereski od Dzieciątka Jezus. Na początku Mszy świętej relikwie Błogosławionych Małżonków zostały uroczyście wniesione do świątyni przez Parę Rejonową Domowego Kościoła Agnieszkę i Wojciecha Trojanowskich. Następnie został odczytany życiorys Błogosławionych Zelii i Ludwika Martin

Po Mszy świętej odbyło się nabożeństwo, podczas którego odczytano Litanię do Błogosławionych Małżonków, a następnie każdy z wiernych miał możliwość oddania czci relikwiom poprzez ucałowanie.

Kim byli Ludwik i Zelia Martin ? - rodzice małej Tereski ? czyli św. Teresy od Dzieciątka Jezus?

On, Ludwik Martin, urodził się w 1823 r. jako syn kapitana armii francuskiej. Zdobył zawód zegarmistrza. W wieku 23 lat zapragnął wstąpić do klasztoru, ale przeszkodziła mu w tym nieznajomość łaciny. Osiedlił się w Alencon rodzinnej miejscowości, gdzie otworzył zakład zegarmistrzowski.

Swój czas dzielił pomiędzy pracę zawodową, ćwiczenia duchowe, dzieła miłosierdzia, łowienie ryb i czytanie książek. Zapewne tak toczyłoby się dalej jego życie, gdyby pewnego dnia na moście św. Leonarda nie zobaczyła go pewna dziewczyna i nie usłyszała wewnętrznego głosu, który jej powiedział: "To ten, którego przygotowałem dla ciebie".

A była to Zelia Maria Guerin (ur. w 1831 r.), córka żołnierza cesarskiego, a później żandarma, nierozumiana przez matkę, pozostawała w wielkiej przyjaźni z siostrą i bratem. Chciała zostać zakonnicą, ale rozmowa z przełożoną, osobą doświadczoną w kwestii powołań sprawiła, że odłożyła swą decyzję na później. Nigdy jej nie żałowała. Nauczyła się sztuki robienia koronek i w wieku 20 lat założyła własne przedsiębiorstwo.

Po trzech miesiącach od tego wydarzenia, 13 lipca 1858 r. 35-letni Ludwik Martin został mężem Zelii. Sakramentalny związek małżeński zawarli państwo młodzi w kościele Matki Bożej w Alencon. Być może w skojarzeniu tego małżeństwa miała udział pani Martin, która podczas kursów techniki koronczarskiej zwróciła uwagę na ładną i roztropną pannę Guerin.

Ich małżeństwo rozpoczęło się od okresu dziewictwa, które w tym środowisku było wysoko cenione. Uważano, że wyrzeczenie i umartwienie jest najlepszą drogą do nieba, więc po ślubie Ludwik Martin zaproponował swojej żonie: "Pozwól, że będę cię uważał za mą najdroższą siostrę". Zelia - posłuszna, nieuświadomiona, zgodziła się. Prawdopodobnie młoda żona, która bardzo chciała mieć dużo dzieci zwróciła się w tej sprawie do spowiednika, gdyż to właśnie jego dyskretna interwencja nakłoniła Ludwika Martin do podjęcia współżycia małżeńskiego.

Z tego związku przyszło na świat dziewięcioro dzieci, wśród nich późniejsza św. Teresa od Dzieciątka Jezus i Oblicza Pańskiego.Czworo z nich zmarło we wczesnym dzieciństwie. Wszystkie córki państwa Martin zostały zakonnicami. Rodzice św. Teresy, jako bardzo gorliwi katolicy, rozpoczynali każdy dzień od Mszy św. o godzinie 5,30. Rzeczą święta były dla nich: niedzielny odpoczynek, modlitwa rodzinna, uroczystości liturgiczne kształtujące rytm całego roku oraz surowo przestrzegali postów. Pry tych wszystkich wartościach bardzo cieszyli się, gdy ich córki były modnie i ładnie ubrane. Powołanie chrześcijańskie rozumieli jako troskę o drugiego człowieka: posadzenie włóczęgi przy swoim stole, znalezienie mu miejsca w przytułku dla nieuleczalnie chorych, odwiedziny u samotnych starców, chorych i umierających, obrona źle traktowanego dziecka.

Małżeństwo Ludwika i Zelii Martin było niezwykle zgodne, bo - jak pisze Zelia - "nasze uczucia były zawsze nastrojone na jeden ton". Decydującą rolę odegrała w nim niewątpliwie Zelia. Znajdowała jednak oparcie w mężu we wszystkich swoich poczynaniach: "On zawsze był moim pocieszycielem i podporą".

W wychowaniu dzieci daje się zauważyć z jednej strony ogromną troskliwość i czułość rodziców, z drugiej wielką konsekwencję w postępowaniu i nie rozczulanie się nad nimi. Jest to ważna lekcja dla współczesnych rodziców, że dziecko nie zawsze musi mieć to, czego pragnie, a marzenia nie muszą być natychmiast zaspokajane. W pełni natomiast zaspokajali potrzeby psychiczne swoich dzieci, dając im poczucie bezpieczeństwa i ogrom miłości. Jakże często nasze dzieci posiadają nadmiar dóbr materialnych, a jednocześnie cierpią na niedosyt rodzicielskiej bliskości.

 Mając na uwadze wychowanie religijne Zelia i Ludwik zabierali dziewczynki na uroczystości kościelne, zachęcali je do częstej modlitwy oraz żywo interesowali się ich życiem duchowym,Jednocześnie córki były świadkami udziału rodziców w codziennej Mszy św., wyjazdów pielgrzymkowych ojca, wspólnej modlitwy, działalności rodziców w stowarzyszeniach katolickich, poszanowania odpoczynku niedzielnego. Państwo Martin często udzielali pomocy osobom ubogim, interesowali się ich losem, występowali w obronie ludzi pokrzywdzonych, cierpiących. Podstawową lekturą religijną w domu państwa Martin były książki: "O naśladowaniu Jezusa Chrystusa", "Podręcznik chrześcijanina", "Rok liturgiczny", wiersze Wiktora Hugo, Lamartinne'a, gazeta "La Croix".

26 marca 1994 papież Jan Paweł II uznał heroiczność cnót sług bożych Zelii i Ludwika Martinów i 19 października 2008 w Bazylice świętej Teresy w Lisieux, ich wspólnej beatyfikacji dokonał legat papieski, kardynał Jose Saraiva Martins.

18 marca 2015 papież Franciszek wydał dekret w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Ludwika Martiniego i jego żony Marii Zelin Martin. Cudem tym, jak poinformowała Stolica Apostolska, jest zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego, uzdrowienia dziecka z Hiszpanii. 27 czerwca 2015 w Watykanie odbył się konsystorz nadzwyczajny na którym papież Franciszek wyznaczył 18 października 2015 jako dzień w którym Ludwik Martin i jego żona oraz dwoje innych błogosławionych zostaną ogłoszonymi świętymi Kościoła katolickiego

Boże nasz Ojcze dziękujemy Ci, że dałeś Twojemu Kościołowi Błogosławionych Małżonków Zelię i Ludwika Martin, którzy trwając w jedności i wierności małżeńskiej zostawili świadectwo przykładnego życia chrześcijańskiego w praktykowaniu cnót ewangelicznych i spełnianiu obowiązków stanu. Wykazali ufność Tobie w wychowaniu licznej rodziny, w radościach i cierpieniach, przyjmując całkowicie Twoją wolę. Prosimy Cię ? za ich wstawiennictwem ? udzielaj nam łaski odradzającej nasz sakrament małżeństwa. Spraw, byśmy za ich przykładem, darzyli siebie wsparciem oraz miłującą i czułą tęsknotą za sobą, aby nasze wzajemne słowa i gesty potwierdzały szacunek i oddanie względem siebie oraz dzieci, które nam powierzyłeś. Bądź uwielbiony o Panie w naszych małżeństwach i rodzinach. Tobie je zawierzamy i prosimy, abyś Ty był naszym Panem i Zbawicielem. Tak jak swoim życiem uwielbili Cię Błogosławieni Małżonkowie Zelia i Ludwik Martin, udziel nam łaski wypełnienia Twojej świętej woli w naszym małżeńskim życiu. Amen.