BANER.jpg

W dniu 1 grudnia 2017 roku, żołnierze 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich imienia gen. bryg. Józefa Kustronia z Rzeszowa, obchodzili swoje święto.

 Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji żołnierzy 1Batalionu Strzelców Podhalańskich (1 bsp), której przewodniczył ks. ppłk Władysław Maciej Kozicki a koncelebrował ks. kmdr ppor Michał Kollek.

Kapelan garnizonu rzeszowskiego ks. ppłk Władysław Maciej Kozicki w swojej homilii nawiązał do tradycji tj. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich 21 Dywizji Piechoty Górskiej i 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Nawiązał również do Matki Bożej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala, która towarzyszy żołnierzom na misjach poza granicami kraju i otacza ich swą matczyną opieką.

Tuż po zakończonej mszy rozpoczęło się wspaniale zorganizowane „show” dla dzieci i młodzieży w ramach Dnia Otwartych Koszar. Były pokazy wspinaczki po ścianie, pokazy sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu jednostki, nauka reanimacji, strzelanie z trenażerów i wiele innych atrakcji, jakie przygotowali żołnierze z 1 bsp. Młodzież mogła wejść do pojazdów, wycelować z broni oraz wspiąć się pod właściwą asekuracją na ścianę wspinaczkową. Frekwencja dopisała jak zawsze. Przybyły klasy o profilu wojskowym oraz młodzież gimnazjalna ze szkół z Podkarpacia, z którymi współpracuje jednostka, a nawet dzieci z przedszkoli.