BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

El Greco: Uzdrowienie niewidomegoŚwiatowy Dzień Chorego

– obchodzony jest w święto Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego od 1993 roku. Wszystkich chorych i starszych zapraszamy w tym dniu na Mszę św. o godz. 9.00 połączoną z sakramentem namaszczenia chorych. Ze spowiedzi św. będzie można skorzystać od godz. 8.30. Prosimy najbliższych o pomoc w przywiezieniu swoich chorych do kościoła.

 

 

Święto to ustanowił papież Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenza Angeliniego. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i 11. rocznicę zamachu na życie świętego papieża.

Temat wybrany na ten trzydziesty Dzień Chorego: Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6, 36), skłania nas przede wszystkim do zwrócenia spojrzenia na Boga „bogatego w miłosierdzie” (por. Ef 2, 4), który zawsze patrzy na swoje dzieci z ojcowską miłością, nawet wtedy, gdy one od Niego się oddalają.

Miłosierdzie w rzeczywistości jest par excellence imieniem Boga, które wyraża Jego naturę nie jako okazjonalne uczucie, ale jako siłę obecną we wszystkim, co On czyni. Są to siła i czułość razem. Dlatego możemy powiedzieć ze zdumieniem i wdzięcznością, że miłosierdzie Boże ma w sobie zarówno wymiar ojcostwa, jak i macierzyństwa (por. Iz 49, 15), ponieważ On troszczy się o nas z siłą ojca i czułością matki, zawsze pragnąc dać nam nowe życie w Duchu Świętym.

Papież napisał w orędziu, że Światowy Dzień Chorego jest właściwą okazją, aby skupić naszą uwagę na miejscach opieki. „W tym kontekście chciałbym potwierdzić znaczenie katolickich instytucji opieki zdrowotnej: są one cennym skarbem, który należy chronić i wspierać; dzięki nim dzieje Kościoła wyróżniają się bliskością wobec najbiedniejszych chorych i w sytuacjach największego zapomnienia” – podkreślił.

Przypomniał również, że w ciągu tych trzydziestu lat także duszpasterstwo służby zdrowia było coraz bardziej doceniane jako niezbędna posługa. „Bliskość wobec chorych i ich duszpasterstwo nie jest zadaniem tylko niektórych duszpasterzy specjalnie przygotowanych; odwiedzanie chorych jest zaproszeniem skierowanym przez Chrystusa do wszystkich Jego uczniów. Ile osób chorych i starszych mieszka w domach i czeka na wizytę! Posługa pocieszania jest zadaniem każdego ochrzczonego” – czytamy w orędziu.

 

Boże, Ojcze nasz, niech Twa Opatrzność czuwa nad chorymi 
cierpiącymi, aby nie marnowali cierpienia, lecz umieli je wprzęgać
w Twą służbę i włączali je w ofiarę Chrystusa. Daj Ojcze najlepszy,
wszystkim cierpiącym łaskę dobrego, owocnego przeżywania cierpienia,
dodawaj sił i otuchy, pocieszaj, oszczędzaj ich ile można, pozwól nieść im ulgę.
Karm ich, Ojcze, Ciałem Twego Boskiego Syna.

Żyj w nich i buduj Swoje Królestwo.
Pozwól się realizować powołaniom chorych,
błogosław wspólnotom chorych. Pozwól cierpiącym,
aby byli pożyteczni dla bliźnich i Kościoła.
Niech Duch Święty prowadzi ich do świętości i szczęścia wiecznego. Amen.

Tekst orędzia na stronie Konferencji Episkopatu Polski. https://episkopat.pl/oredzie-ojca-swietego-franciszka-na-xxx-swiatowy-dzien-chorego/

Przygotował W.T.