BANER.jpg

DIAMENTOWY JUBILEUSZ KAPŁAŃSTWA

9 czerwca podczas Mszy św. o godz. 12.30 w naszym kościele odbyła się niecodzienna uroczystość. Swój Diamentowy Jubileusz - 60 Lecie Kapłaństwa obchodził Ksiądz Kanonik Marian Homa.

Na wstępie Stanisław Kruczek Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, delegacje wspólnot parafialnych, byłych żołnierzy, oraz Domu Pomocy Społecznej w Łańcucie i Zespołu Szkół nr 2 w Łańcucie złożyły podziękowania za pełną poświęceń i zaangażowania posługę duszpasterską. Następnie proboszcz parafii garnizonowej ks. płk Władysław Maciej Kozicki odczytał dekret Biskupa Polowego WP J.E. bpa Józefa Guzdka z życzeniami dla Jubilata, oraz poprosił o przewodniczenie Mszy św. Mszę św. Koncelebrowali ks. Bogusław Janik – Dyrektor Ośrodka Caritas w Myczkowcach, ks. dr hab. Tadeusz Bratkowski – wykładowca uniwersytecki, proboszcz parafii garnizonowej i ks. Marek Wygonik.

Homilię wygłosił ksiądz proboszcz, który przedstawił życiorys czcigodnego Jubilata, ze szczególnym uwzględnieniem zasług dla poreformackiego kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski – Parafii Cywilno-Wojskowej w Rzeszowie. Ks. Marian Homa urodził się w Mrowli 14 września 1935 roku. Maturę uzyskał w 1953 r. w I LO w Rzeszowie. Świecenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1959 r. w Przemyślu z rąk J.E. bpa Franciszka Bardy. Od 1990 r. pełnił urząd proboszcza parafii i jednocześnie był kapelanem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, organizując duszpasterstwo wojskowe. W latach 1992-97 dzięki zaangażowaniu w kościele i otaczającym placu zaszły duże zmiany. Dokonano renowacji ołtarzy oraz poprawiono złocenia elementów wystroju, nawę główną i prezbiterium wyposażono w boazerię, a plac przykościelny ozdobiło nowe ogrodzenie i kostka brukowa. W jednostkach wojskowych powstały izby modlitwy, gdzie żołnierze po trudach ćwiczeń mogli w skupieniu oddać się modlitwie. W każdą niedzielę w jednostkach wojskowych przy ul. Lwowskiej i Krakowskiej była odprawiana Msza Święta. Od 1998 roku ksiądz Marian na emeryturze, lecz czynny w posłudze duszpasterskiej w naszej parafii, Łańcucie, Kolbuszowej, Futomie i innych parafiach Archidiecezji Przemyskiej. Na zakończenie ks. proboszcz zaapelował do wiernych aby Komunia Święta przyjęta podczas tej Eucharystii została przyjęta w intencji dostojnego Jubilata.

Na zakończenie proboszcz wręczył Jubilatowi okolicznościowy medal, wydany przez Ordynariat Polowy WP z okazji 100 lecia ustanowienia Biskupstwa Wojskowego.

Rocznica święceń kapłańskich to niezwykły dzień nie tylko dla Księdza Jubilata, ale i dla nas – parafian. Wspólnie z Księdzem chcemy cieszyć się tą chwilą i uczcić dzień, w którym Ksiądz zaczął pełnić w pełni kapłańską posługę.

Z tej okazji w imieniu całej wspólnoty kościoła życzymy Księdzu, żeby każdy dzień przypominał jak wielką nadzieję pokłada w Księdzu Pan Bóg. Gdyby nie jego wstawiennictwo, nie byłoby powołań kapłańskich. To ogromny dar zesłany prosto z nieba. Ze szczerego serca życzymy księdzu wielu łask Bożych i darów Ducha Świętego do dalszej posługi duszpasterskiej wśród nas. Niech Matka Boża Hetmanka Żołnierza Polskiego otoczy Księdza Jubilata płaszczem swej matczynej opieki. Zapewniamy czcigodnego Księdza Jubilata o pamięci modlitewnej.

(W.T.)