BANER.jpg

Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej

W dniu 22.10.2018 r. w rocznicę 100-lecia powstania Terenowych Organów Administracji Wojskowej, odbyła w Rzeszowie uroczystość dla upamiętnienia tego wydarzenia.

27 października 1918 r. na mocy Tymczasowej Ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej powołane zostały okręgowe i powiatowe komendy uzupełnień, będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce. Na pamiątkę tego wydarzenia Minister Obrony Narodowej Decyzją nr 432/MON ustanowił dzień 27 października Świętem Terenowych Organów Administracji Wojskowej. 22 października jest dniem poświęconym św. Janowi Pawłowi, ponieważ wówczas nastąpiła formalna inauguracja pontyfikatu na placu św. Piotra w 1978 r. Tak święto TOAW splotło się z posługą wielkiego Papieża Polaka, niestrudzonego pielgrzyma i patrioty.

Uroczystość zorganizowana przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Rzeszowie, Wojskową Komendę Uzupełnień w Rzeszowie, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie oraz Starostwo Powiatowe w Łańcucie rozpoczęła Eucharystia w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie, którą odprawił Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Jana Wątrobę. W koncelebrze brało udział 12 księży w tym kapelani służb mundurowych, oraz kapelanem grekokatolickim i prawosławnym. W swej homilii ksiądz biskup wskazał na wyjątkowo trudną sytuację odradzającego się państwa polskiego, gdzie kluczową rolę odegrały te struktury wojskowości, które prowadziły działania wspomagające rekrutację do odradzającej się również Armii Polskiej. To 40 lat temu z ust nowego papieża usłyszeliśmy słowa: „Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi” (…). Cały pontyfikat Jana Pawła II był służbą człowiekowi, jak służba żołnierza jest skierowana ku narodowi, jego dobru, wolności i suwerenności”.

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dowódcy i komendanci służb mundurowych, młodzież Związku Strzeleckiego „Strzelec” i klas mundurowych, oraz licznie zgromadzeni parafianie i sympatycy kościoła garnizonowego.

Dalsza cześć obchodów odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Jubileusz 100-lecia TOAW był okazją do wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe, odznaczeń i wyróżnień, oraz promowania Sił Zbrojnych RP wśród młodzieży. (WT)