BANER.jpg

Święto 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego w Rzeszowie

24 czerwca 2018 r., w Uroczystość Narodzin Świętego Jana Chrzciciela, w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie uroczystą Mszą św. rozpoczęły się obchody święta 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

Mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Kapelan Garnizonu Rzeszów – proboszcz parafii garnizonowej ks. ppłk Władysław Kozicki. W koncelebrze. Eucharystię koncelebrowali: ks. Artur Michalski – wikariusz z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach i kapelan Szwadronu Podkarpacie w barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz ks. Marek Wygonik.

We wstępie ks. proboszcz przywitał wszystkich zgromadzonych na tej Uroczystości. Zaznaczył, że od dawna 20. Pułk Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego stacjonował w Rzeszowie i korzystał z tego Kościoła, a teraz już po raz kolejny mogą gromadzić się w tej świątyni ci, którzy chcą kultywować tradycję ułanów II Rzeczypospolitej. Wezwał do modlitwy w intencji ułanów, którzy zmarli i polegli na polach różnych bitew, oraz w intencji tych, którzy dzisiaj tworzą i kultywują tradycję swoich przodków.

W homilii Kaznodzieja nawiązał do postaci Jana Chrzciciela mówiąc: Jan w sprawach Bożych nie znał kompromisu. Nie mówił tego, co mogło się podobać słuchaczom. (…) Jako świadek Chrystusa, a dzisiaj nasz niebieski patron, jest dla nas wzorem, w jaki sposób my dzisiaj winniśmy świadczyć o Chrystusie.(…) Dziś staję w tym miejscu razem z wami, aby uświetnić i ubogacić modlitwą obchody Święta Pułkowego 20 Pułku Ułanów Króla Jana III Sobieskiego. Top święto wzywa nas do oddania czci kawalerzystom i do wspomnienia o ich wspaniałych rumakach, które zapisały się na zawsze w dziejach naszej historii, historii kawalerii. Następnie ks. kapelan przestawił historię i dokonania pułku. Biorąc w dłoń szablę, pamiętajmy, że to nie tylko [przedmiot orężny, ale to symbol polskiej militarnej potęgi i polskości w epoce zaborów, wspomnienie dawnej świetności, instrument rycerskiego rzemiosła i obywatelskiego wychowania. (…) Pamiętajmy więc o tych. Którzy polegli, zmarli, odeszli do niebieskich pułków, o ułanach 20 Pułku, niech się radują przez obliczem Pana, przed obliczem Stwórcy.

 

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele oddziału kawalerii złożyli pamiątkowy ryngraf z napisem: „Matce Bożej Królowej Polski w opiekę się oddajemy: Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 PU Rzeszów 24.VI.2018 r.

Po Mszy świętej odbył się Apel Pamięci z salwą honorową oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy, Podoficerów i Oficerów 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

Rodowód 20. Pułku Ułanów sięga epoki napoleońskiej. Tradycja kawaleryjska przetrwała więc trudne czasy m.in. dzięki rodzinom żołnierzy 20 Pułku Ułanów i pasjonatom, którzy ją kultywowali i nadal kultywują w szeregach Szwadronu Podkarpacie w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego.

W.T.