BANER.jpg

„ Boże Ciało”
Bóg dał nam rozum i w nim cała siła,
tyle słońca w naszych sercach.
Majowy świat ze snu się budzi,
kolorowymi ulicami idzie tłum ludzi.
Dziś radośnie  Panu Bogu bo lud Go miłuje
i piękne ołtarze w darze szykuje.

Boże Ciało to święto niezwykle radosne. Obchodzono je już w XIII wieku we Francji, a do Polski wprowadził ją krakowski biskup Nankier Kołda w XIV wieku. Jego istotą jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a następnie oddał mu się w postaci chleba i wina, gdzie chleb jest symboliką codziennego życia, a wino radości i świętowania.

Jak co roku, drugi z ołtarzy Rzeszowskiej Procesji Bożego Ciała na ul. Lisa Kuli przygotowało wojsko i policja. W tym roku wystrój ołtarza nawiązywał do 100 rocznicy odzyskana niepodległości a napis „Z CIEBIE MOC PŁYNIE I MĘSTWO” wyraźnie wskazuje, że to w Krzyżu Chrystusowym należy upatrywać wolności i suwerenności, wszak „W TOBIE JEST NASZE ZWYCIĘSTWO” jak śpiewamy w popularnej pieśni wielkiego postu.

„TA SAMA KREW CIĘ SKROPIŁA, KTÓRA NAS Z GRZECHÓW OBMYŁA” śpiewamy w kolejnej zwrotce mając pełną świadomość, że zarówno krew Chrystusowa jak i krew przelana w walkach o niepodległość naszej Ojczyzny nie poszła na marne.

Dziś świętując uroczystość Bożego Ciała, idąc wśród kilkutysięcznej rzeszy wiernych, dziękujemy Panu Bogu za Ducha Świętego, ducha wiary, tradycji, patriotyzmu i determinacji aby Polska rosła w siłę a jej mieszkańcom żyło się bezpiecznie.

Tekst i zdjęcia W.T.