BANER.jpg

W HOŁDZIE POLEGŁYM I ZMARŁYM

    3 listopada o godz. 18.00 w naszym kościele rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji poległych i zmarłych żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej. Liturgii przewodniczył Kapelan Garnizonu Rzeszów ks. ppłk Władysław Kozicki w asyście  księży kapelanów służb mundurowych.

   

Homilię wygłosił ks. ppor. Michał Kollek. Nikt nie ma większej miłości od tej gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich...” słowa Pana Jezusa są przypomnieniem o wszystkich co ginęli aby nas „zbawić” swą krwią czerwoną. Groby nieznanych żołnierzy, bezimienne mogiły, cmentarze wojenne przypominają i wołają: Pamiętaj o nas bracie Polaku, pamiętaj o naszej ofierze. Dzisiaj obowiązkiem naszym jest pamięć i modlitwa za poległych w obronie naszej Polskiej Ziemi, za braci i siostry co życia nie szczędzili. Wierzymy,że ich imiona zapisane są w Księdze Życia" powiedział w swej homilii kaznodzieja.

Po zakończeniu Mszy Świętej, na placu pod kościołem rozpoczął się uroczysty apel upamiętniający wszystkich poległych i zmarłych żołnierzy i funkcjonariuszy. Wojskową Asystę Honorową wystawił 1 Batalion Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Dowódcą uroczystości był kpt. Marek Włodarczyk, a apel pamięci odczytał por. Szczepan Pietraszek. Na zakończenie złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi waleczne czyny naszych przodków wmurowanymi w ścianę kościoła.

    W uroczystościach zadusznych oprócz pocztów sztandarowych i kompanii honorowej, udział wzięli dowódcy i szefowie jednostek wojskowych i instytucji rzeszowskiego garnizonu na czele z dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Jarosławem Mokrzyckim oraz przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, kombatanci i młodzież, a przede wszystkim żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

zdjęcia kpt. Konrad Radzik