BANER.jpg

XVIII Podkarpacka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

Już po raz XVIII w Rzeszowie odbyła się 7 września 2016 r. Podkarpacka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyło w niej około 600 osób reprezentujących kilkadziesiąt ośrodków, które na co dzień pomagają niepełnosprawnym.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w Kościele Garnizonowym. Eucharystii przewodniczył J.E. Biskup Edward Białogłowski. Mszę św. koncelebrowali: ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas, ks. Władysław Jagustyn – wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. dr Piotr Potyrała – wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Ludwik Krupa – diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych i ks. Marek Mnich – proboszcz w Brzostku. Homilię wygłosił Biskup Edward Białogłowski, który postawił wszystkim pytanie: „Kto jest człowiekiem szczęśliwym? Czy wygląd zewnętrzny to szczęście? Czy szczęśliwym jest ten, kto jest bogaty? Z Ewangelii św. Łukasza dziś odczytanej, szczęśliwym jest ten co jest ubogi, który czasem zapłacze, ale należy do Jezusa. Błogosławieni i szczęśliwi będziecie, jeśli będziecie z Jezusem.”  Po Eucharystii wszyscy przy akompaniamencie Orkiestry WSK Rzeszów, przeszli na stadion wojskowy „Podhalańczyk” przy ul. Langiewicza, gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Olimpiady odśpiewaniem hymnu państwowego i wciągnięciem flagi olimpijskiej na maszt.

Liczne dyscypliny i rozgrywki sprawnościowe zorganizowane zostały i prowadzone były przez Podkarpackie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej i Sportu pod kierunkiem Mieczysława Doskocza. Pomocą w tym służyli żołnierze oraz wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z Rzeszowa. Zgromadzeni niepełnosprawni i ich opiekunowie, ogółem około 600 osób jak Cooku radośnie przeżyli to spotkanie, którego inicjatorką jest pełnomocnik Caritas dla Osób Niepełnosprawnych Teresa Gajdek. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich oraz 34 Wojskowy Oddział Gospodarczy aktywnie włączyli się w przebieg zmagań organizując troskliwą opiekę i okolicznościowy poczęstunek.

Więcej informacji i fotogaleria na stronie Caritasu Diecezja Rzeszowskiej: http://www.caritas.rzeszow.pl/