BANER.jpg

KONCERT BANDURYSTEK „ORIANA” Z TARNOPOLA

KOŚCIÓŁ GARNIZONOWY - NIEDZIELA 7.07.2016

W niedzielę 7 sierpnia w kościele Garnizonowym w Rzeszowie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Podczas liturgii oraz po jej zakończeniu wystąpił duet „Oriana”. Bandurzystki Julia Rudnicka i Natalia Hocyk swoim śpiewem i grą na bandurze uświetniły niedzielne msze święte w naszej świątyni. Bandura to ukraiński ludowy instrument muzyczny należący do chordofonów, w którym struny szarpie się palcami. Zespół pochodzi z Tarnopola w Ukrainie. Istnieje już ponad trzynaście lat i jest jednym z najlepszych w Ukrainie w dziedzinie sztuki gry na bandurze.

Trio bandurzystek „Oriana” jest laureatem wielu konkursów sztuki gry na bandurze w Ukrainie i za granicą. Artystki występowały na Festiwalu Kultury Ukraińskiej i Polskiej w 2002 roku w Lublinie, na Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko w roku 2003, 2007, 2008. Występowały z solistami Teatru Wielkiego w Warszawie. Występowały wiele razy w Polsce, ale śpiewały również we Francji, Szwecji, we Włoszech, Bułgarii i innych krajach.

Repertuar tria „Oriana” składa się głównie z utworów kompozytorów ukraińskich. Pięknie brzmią przy akompaniamencie bandury utwory Leontowycza, Cacciniego, Schuberta czy Vivaldiego. Do tej pory trio nagrało dwie płyty. Artystki wystąpiły charytatywnie zbierając dobrowolne ofiary na budowę kościoła grekokatolickiego w Tarnopolu.