BANER.jpg

Ks. ppłk Władysław Maciej Kozicki - Nowym Proboszczem naszej parafii

            W niedzielę 29 listopada 2015 roku podczas Mszy Świętej o godz. 12:30 w naszej parafii dokonano instalacji, czyli wprowadzenia na urząd proboszcza, ks. ppłk Władysława Macieja Kozickiego. Zastąpił on na tym miejscu ks. płk Tomasza Anisiewicza, który 24 listopada 2015 roku po 11 latach, zakończył swoją posługę w naszej parafii.

           

Obrzęd instalacji, poprzedzony został uroczystym wejściem asysty przez główne drzwi kościoła, które poprowadził Wikariusz Biskupi d/s Księży Dziekanów Ordynariatu Polowego ks. płk Bogdan Radziszewski. Po dojściu do Ołtarza asysty wraz z księżmi, Ksiądz Dziekan odczytał uroczyście Dekret Biskupa Polowego Józefa Guzdka o ustanowieniu nowego proboszcza parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie. Następnie przywitał Księdza Władysława i przekazał mu klucze do kościoła parafialnego.

Ten gest symbolizuje rzeczywiste przejęcie odpowiedzialności i zwierzchnictwa nowego proboszcza nad kościołem jak i całą parafią. Póżniej wszyscy wierni wzywali w hymnie „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” pomocy i darów Ducha Świętego dla nowego Proboszcza. Następnie rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył nowy Proboszcz parafii garnizonowej. Homilię wygłosił ks. płk Bogdan Radziszewski. Przypomniał on, że dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, który jest czasem przygotowania swego serca dla Chrystusa, poznania prawdy o samym sobie i swoim życiu. Nowemu Proboszczowi życzył by przygarniał w tej wędrówce wiary wszystkich ludzi, a zwłaszcza tych, którzy się pogubili. Następnie Ksiądz Proboszcz złożył wobec wspólnoty parafialnej wyznanie wiary oraz przysięgę wiernego wypełniania powierzonego mu urzędu. Po Komunii przedstawiciele 21 Brygady Strzelców Podhalańskich na czele z Zastępcą Dowódcy płk dypl. Jarosławem Mokrzyckim powitali Nowego Proboszcza i Kapelana, wspominając wspólny pobyt na misjach i wręczając mu oznaki rozpoznawcze 21 BSP oraz album książkowy: Podhalańczyków Portret własny.

Następnie nowy Proboszcz został powitany przez przedstawicieli parafii w następujących słowach:

 

Czcigodny Księże Pułkowniku

Jako przedstawiciele wspólnoty parafialnej pragniemy Cię serdecznie powitać, jako nowego Księdza Proboszcza i życzyć błogosławieństwa Bożego, oraz opieki Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego. Życzymy Ci, Drogi Księże Prałacie wytrwałości i odwagi w posłudze duszpasterskiej. Niech Duch Święty uzdolni Cię do podjęcia duszpasterskich zadań. Obiecujemy nasze wsparcie modlitewne i solidarność we wszystkich poczynaniach dla dobra naszej wspólnoty. Powierzamy Ci wszystkich parafian, oraz naszą świątynię. Czuj się w niej gospodarzem współpracując z radą parafialną i grupami duszpasterskimi w służbie Bogu i ludziom.

Nasze powitanie zakończymy słowami Świętego Jana Pawła II:

„Niech nasza droga będzie wspólna,

niech nasza modlitwa będzie pokorna,

niech nasza miłość będzie potężna.

Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego,

co się tej nadziei będzie sprzeciwiać”

           

Na koniec ks. płk Władysław Maciej Kozicki podziękował za życzliwe powitanie, opowiedział trochę o sobie i poprosił o modlitwę.

Módlmy się za naszego nowego Proboszcza, prośmy o potrzebne łaski i dary Ducha Świętego, by dobrze znosił trud sprawowania tego urzędu oraz przyczyniał się do rozwoju i wzrostu duchowego naszej parafii.