BANER.jpg

Pożegnanie ks. płk. Tomasza Anisiewicza

z Wojskiem i z Parafią p.w. Matki Bożej Królowej Polski

w Rzeszowie

24 listopada 2015 po 23 latach służby w wojsku oraz 11 latach posługi jako Proboszcz w naszej parafii ks. płk Tomasz Anisiewicz żegna się z mundurem i przechodzi na emeryturę. W czwartek 19 listopada 2015 roku w kościele parafialnym odbyła się Msza święta dziękczynna za posługę ks. płk. Tomasza Anisiewicza dla Wojska. 

We Mszy świętej wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych Garnizonu Rzeszów, Dowódcy jednostek i instytucji wojskowych z regionu oraz grono przyjaciół i parafian. Na początku Mszy świętej Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Zdzisław Stopczyk przedstawił krótki życiorys Księdza Proboszcza, a kończąc powiedział: „Księże Tomaszu – dziś żegnasz się z mundurem, z którym związałeś swe kościelne losy, Bóg zapłać za Twoją obecność wśród nas Służb Mundurowych Garnizonu Rzeszów”.

            „Kiedy rozmawiałem ostatnio mój rozmówca powiedział o Tobie księże Tomaszu Tomasz budowniczy kościoła, a dla księdza to wiele znaczy. Tu w Rzeszowie budowałeś świątynię dla Boga, nie tylko upiększając mury, ale budowałeś świątynię duchową. Przy tobie żołnierze uczyli się patriotyzmu i poświecenia dla Ojczyzny” – mówił w czasie kazania kapelan 21 BSP i wikariusz naszej parafii ks. Krzysztof Włosowicz.

            Pod koniec Mszy świętej Wikariusz Generalny Biskupa Polowego ks. płk January Wątroba odczytał podziękowania od Biskupa Polowego Józefa Guzdka za lata pracy i służby w Ordynariacie Polowym, za otwartość i liczne świadectwa aktywności duszpasterskiej, a także za wszelkie dobro wniesione do duszpasterstwa wojskowego. W dowód uznania i wdzięczności Biskup Polowy odznaczył ks. Anisiewicza Medalem Milito Pro Christo, a przedstawiciele Policji wręczyli ks. Tomaszowi Medal Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów.

            Odczytano również list od Inspektora Wojsk Lądowych gen. dyw. Janusza Bronowicza, w którym podziękował ks. Anisiewiczowi za wielki wkład duchowy jaki przez lata włożył w wojsko i parafię. "Zawsze mi z żołnierzami było dobrze i po drodze. Będę ten czas spędzony w wojsku wspominał bardzo dobrze” – podsumował, dziękując ks. Tomasz Anisiewicz

W niedzielę zaś 22 listopada na Mszy świętej o godz. 12:30 wierni z naszej parafii dziękowali Panu Bogu za 11 lat posługi swojego Proboszcza. Uroczystej koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej Edward Białogłowski. Z racji wspomnienia św. Cecylii patronki muzyki kościelnej podczas Mszy świętej wspólnej modlitwie towarzyszył Chór Katedralny Pueri Cantores Resovienses. W homilii Biskup Edward nawiązał do przeżywanej Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata i wyjaśnił na czym polega to Boskie królowanie.

Dzisiejsza uroczystość uzmysławia nam prawdę, że Jezus nie jest Królem z tego świata, bo korona cierniowa, krzyż, trzcina i płaszcz szkarłatny nie są szczytem sztuki ozdabiania króla. Królestwo Jezusowe to Królestwo świętości i łaski, które pozostaje w nas gdy troszczymy się o sprawiedliwość i miłość Boga - zaznaczył Kaznodzieja.

Następnie Biskup Edward przypomniał, że powołanie kapłańskie jest zaproszeniem do tego, by być apostołem w Bożym Królestwie i to na wieki.

Raz wyświęcony kapłan, jest wyświęcony na wieki, choć zmienia się jego rodzaj posługi i zajmowane stanowiska. Dziękujemy więc dzisiaj Bogu za ks. płk. Tomasza, który był w tej parafii apostołem poprzez modlitwę, głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie sakramentów i posługę żołnierzom i ich rodzinom.

Dziękuję także Panu Bogu za ks. Tomasza w imieniu całej Diecezji Rzeszowskiej, za Jego pokorną służbę kapłańską, bo choć pochodzi z Archidiecezji Warszawskiej, to traktował nas tak, jakby był tutejszy. Dziękujemy za wszelkie dobro i liczymy na dalszą współpracę - zakończył Kaznodzieja.

Na koniec Mszy świętej przedstawiciele wiernych, należących do grup duszpasterskich działających przy naszej parafii, złożyli swojemu Proboszczowi serdeczne podziękowania i życzenia na dalsze lata owocnej posługi Bogu i ludziom. Parafianie podziękowali ks. Tomaszowi za troskę o ten kościół materialny, ale przede wszystkim za budowanie tego Kościoła duchowego poprzez świadectwo kapłańskiego życia.

Pod koniec Mszy świętej Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim parafianom, kapłanom, grupom duszpasterskim i pracownikom parafii za modlitwę oraz przygotowanie tej Uroczystości.

Księdza Proboszcza Tomasza Anisiewicza ogarniamy szczerą modlitwą i życzymy zdrowia i wielu łask Bożych w dalszym posługiwaniu Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. (fotorelacja w galerii).

            Ks. płk Tomasz Anisiewicz urodził się 28 stycznia 1962 r. w Garwolinie diecezji Siedleckiej. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Seminarium Duchownego im. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 r. z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Po święceniach przez 5 lat pracował w parafiach na terenie Warszawy - Natolin, Bemowo i w okolicach Warszawy m.in. w Żyrardowie.

            Gdy zaszła potrzeba szczególnej posługi dla Wojska Polskiego ochoczo podjął trud bycia z żołnierzami. W 1992 r. rozpoczął pracę duszpasterską wśród żołnierzy Marynarki Wojennej jako kapelan w III Flotylli okrętów.

            W latach 1993 - 97 pełnił służbę w Libanie w ramach misji stabilizacyjnych NATO. W Wojskach Lądowych pełnił służbę w wielu garnizonach, między innymi w Warszawie, Darłówku, Gdyni, Siemirowicach i Skierniewicach.

            Decyzją Biskupa Polowego ks. bpa. Tadeusza Płoskiego od listopada 2004 roku pełnił obowiązki kapelana Garnizonu Rzeszów oraz proboszcza Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie.

            W 90 rocznicę powstania Ordynariatu Polowego, 11 stycznia 2009 roku otrzymał tytuł honorowy Kapelana Jego Świętobliwości Ojca Świętego Benedykta XVI.