BANER.jpg

Święto Policji w Rzeszowie

         W piątek 6 listopada 2015 r. w naszym kościele odbyła się uroczysta Msza święta w intencji wszystkich Służb Mundurowych Podkarpacia oraz z okazji 25-lecia Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów.

            Eucharystii przewodniczył Biskup Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Jan Wątroba, a wraz z nim Mszę świętą koncelebrowali Kapelani Służb Mundurowych Policji, Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Straży Granicznej.

           W homilii Biskup Jan odniósł się do Ewangelii, w której Jezus Dobry Pasterz szuka zaginionej owcy. Jak zaznaczył Kaznodzieja, troska Dobrego Pasterza i troska Służb Mundurowych, to troska o człowieka, o jego godność, bezpieczeństwo i dobro materialne. Dlatego należy się uznanie dla ich codziennej pracy, która jest odczuwana przez obywateli. Wszak Podkarpackie, króluje na pierwszym miejscu w trosce o bezpieczeństwo.

            Następnie Ksiądz Biskup nawiązał do srebrnego jubileuszu Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów. Wyraził swój podziw i uznanie dla tych, którzy potrafili upomnieć się o swoje prawa i o godność. Na koniec zachęcił wszystkich do modlitwy o dobro i potrzebne łaski dla wszystkich Służb Mundurowych, a dla zmarłych o wieczny spokój.

            Pod koniec Mszy świętej ks. płk. Tomasz Anisiewicz - proboszcz naszej parafii i kapelan Garnizonu Rzeszów odczytał przesłanie Biskupa Polowego Józefa Guzdka wystosowane na przeżywaną uroczystość. Biskup Polowy wyraził wdzięczność funkcjonariuszom Policji za ich postawę, którą świadczą o wierności prawdzie, bohaterstwie i sprawiedliwości. Wyrazem tej wdzięczności za pełną poświęcenia i ofiarności służbę było uhonorowanie 12 funkcjonariuszy Policji przyznawanym przez Biskupa Polowego MedalemGloria Intrepidis et Animi Promptis - Chwała ofiarnym i nieustraszonym.

            Medale w imieniu Biskupa Polowego wręczył odznaczonym Policjantom Ks. płk Tomasz Anisiewicz wraz z Biskupem Ordynariuszem. Biskup Jan Wątroba został odznaczony, z racji przeżywanego Jubileuszu, medalem Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów. Komendant Wojewódzki Policji Zdzisław Stopczyk, otrzymał zaś Ryngraf Michała Archanioła od Kapelana Głównego Policji w Warszawie.

            Po zakończeniu Mszy Świętej, na placu przy kościele pod tablicą upamiętniającą poległych w obronie ziemi rzeszowskiej, złożono kwiaty i zapalono znicz od Służb Mundurowych Podkarpacia.

            Natomiast po południu, w Sali Koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się uroczysta zbiórka policjantów i pracowników Policji. W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Wojewoda Podkarpacki wręczył funkcjonariuszom medale i odznaczenia.

            Z okazji Dnia Służby Cywilnej wyróżniającym się pracownikom Policji wręczone zostały okolicznościowe dyplomy. Blisko 300 funkcjonariuszy odebrało medale XXV-lecia NSZZ Policjantów.