BANER.jpg

Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie

 

W dniu 15 sierpnia 2015 roku, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w naszym kościele odbyła się uroczysta Msza święta z racji obchodzonego w tym dniu Święta Wojska Polskiego.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. płk Tomasz Anisiewicz - proboszcz naszej parafii kapelan Garnizonu Rzeszów.  Wraz z Nim Mszę świętą koncelebrowali: ks. Jan Krynicki – Diecezjalny Duszpasterz Straży Pożarnej i ks. Tomasz Błaż - wikariusz naszej parafii.

 W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich, wszystkie służby mundurowe wraz ze sztandarami, harcerze, kombatanci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa. Na początku Eucharystii ks. Proboszcz powitał wszystkich zebranych i zaprosił do wspólnej modlitwy.

Następnie do zebranych przemówił Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej Edward Białogłowski, który w imieniu Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby, Biskupa Seniora Kazimierza Górnego i swoim własnym przekazał gratulacje i życzenia Dowódcom i Żołnierzom 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z okazji Święta Wojska Polskiego.

Ekscelencja przypomniał religijny, patriotyczny i ludowy wymiar dzisiejszego Święta.    Wskazał, że Uroczystość ta jest dla nas wszystkich wezwaniem do służby Bogu, narodowi i sobie nawzajem.

            W homilii zaś ks. Anisiewicz zaznaczył, że dzisiejsze święto przypomina nam, że celem ludzkiego życia jest niebo. Służba żołnierza jest jedną z dróg, którymi można dojść do nieba. By ta służba żołnierska wiodła do nieba, musi być ona na wzór Maryi, która była odważna i konsekwentna w realizacji swojego powołania.

 Patrząc na owoce i płody ziemi, które dziś święcimy warto się zastanowić z czym my staniemy u kresu naszej służby wojskowej, czy też naszego życia. Czy zasłużę na szacunek innych, czy zasłużę na nagrodę u Boga, jaką jest niebo, które w dniu dzisiejszym wskazuje nam Najświętsza Maryja Panna Wniebowzięta - zakończył Kaznodzieja.

Bezpośrednio po Mszy Świętej sformowano kolumny pododdziałów wojska oraz służb mundurowych towarzyszących w tym dniu żołnierzom i przemaszerowano pod pomnik generała Władysława Sikorskiego, gdzie o godz. 11.00 rozpoczął się uroczysty Apel.

Dowódca uroczystości mjr Piotr Stępniak złożył meldunek Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Wojciechowi Kucharskiemu o gotowości pododdziałów.

Asystę honorową oprócz Podhalańczyków z 21 batalionu dowodzenia wystawiła Państwowa Straż Pożarna, Policja, Służba Więzienna, Organizacja Społeczno Wychowawcza „Strzelec” oraz harcerze.

Wagę obchodów podkreśliła obecność przybyłych gości: władz wojewódzkich i samorządowych, kombatantów, żołnierzy i pracowników jednostek i instytucji wojskowych z Rzeszowa oraz mieszkańców miasta. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, gen. bryg. Kucharski - Dowódca Garnizonu Rzeszów oraz Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich przywitał zgromadzonych.

Generał w swym wystąpieniu przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego. Powiedział: „Bitwa Warszawska 95 lat temu, szeroko rozsławiła w świecie imię żołnierza polskiego. Był to jeden z największych sukcesów naszego oręża, i jednocześnie jedna z najważniejszych bitew stanowiących o losach świata. Dziś na pamiątkę właśnie tej bitwy- „Cudu nad Wisłą z 1920r” obchodzimy doroczne Święto Wojska Polskiego. Dumą napawa fakt, że nasi poprzednicy, podhalańczycy, też brali w niej udział.”

 „Polska i polski żołnierz nie jest biernym obserwatorem zagrożeń, które godzą w cały wolny świat. Nie boimy się wyzwań i potrafimy je podejmować. Polski żołnierz obecny jest tam, gdzie potrzebne jest działanie, stanowczość i odwaga - tam, gdzie nieraz daleko od naszych granic zachodzą procesy istotne dla naszego i międzynarodowego bezpieczeństwa”.

Dowódca Podhalańczyków złożył też życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska oraz ich rodzinom. Ponadto głos zabrali Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz - Śmigielska oraz Marszałek Województwa Władysław Ortyl. W swych wystąpieniach przedstawiciele władz wojewódzkich podziękowali żołnierzom za codzienny trud oraz złożyli życzenia. Następnie por. Ewelina Miras odczytała apel pamięci, kompania honorowa oddała salwę, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uroczystość zakończyła się defiladą służb mundurowych Aleją Łukasza Cieplińskiego, jedną z głównych ulic miasta Rzeszowa.