BANER.jpg

Ojczyzno ma, tyle razy we krwi skąpana…

69 rocznica zakończenia II wojny światowej

w naszej parafii

Ósmy maja 1945 r. był dniem euforii dla milionów ludzi w kilkudziesięciu krajach. Po blisko sześciu latach zakończyła się II wojna światowa. Dokument kapitulacyjny został podpisany najpierw w Reims we Francji, a dzień później, na żądanie Stalina, w Karlshorst na przedmieściach Berlina.

Druga wojna światowa trwała 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne prowadzono na terytorium 40 krajów. Do wojska powołano około 110 mln ludzi, nie licząc uczestników ruchu oporu. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 40 do 60 milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych.

Wojna ta oprócz ogromu strat materialnych i idących w dziesiątki milionów strat ludzkich, spowodowała także ogromny wstrząs moralny. Ukazała z całą ostrością mroczną stronę ludzkich możliwości: stosowanie wymyślnych technik zabijania na masową skalę, terror i poniżenie ludzkiej godności. Pozostawiło to głębokie ślady w świadomości ocalonych.

II Wojna Światowa była najstraszniejsza w historii, nie tylko Europy, ale całego świata.

Podpisanie aktu kapitulacji Niemiec oznaczało zakończenie II wojny światowej, jednak tylko w Europie, gdyż walki na Bliskim Wschodzie trwały jeszcze do września 1945 roku.

Dzień Zwycięstwa obchodzimy 8 maja razem z całą Europą dopiero od 1990 roku.

W tym roku minęła 69 rocznica zakończenia II wojny światowej.

Z tej racji w naszej parafii odbyła się Uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, którą odprawił w intencji pokoju na świecie ks. kpt. dr Sebastian Piekarski – wikariusz naszej parafii i Kapelan 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie w koncelebrze z ks. płk Tomaszem Anisiewiczem – Proboszczem Parafii Garnizonowej i Kapelanem Garnizonu Rzeszów oraz ks. Markiem Buchmanem – Diecezjalnym Kapelanem Policji w Rzeszowie.

We Mszy Świętej wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, samorządowych i administracyjnych Miasta Rzeszów i Regionu Podkarpackiego.

Jej uczestnicy modlili się za ofiary wojny: żołnierzy wszystkich frontów i ruchu oporu, ale też cywilów więzionych i mordowanych w gettach, obozach koncentracyjnych i obozach pracy.

W okolicznościowym kazaniu ks. Sebastian zaapelował o nieustanną pamięć dla ofiar II Wojny Światowej i przebaczenie dla tych, którzy byli odpowiedzialni za pożogę wojenną.

Po Mszy świętej przed Kościołem odbył się Uroczysty Apel Poległych, w którym wróciła pamięć o bohaterach wojennych i następnie miała miejsce salwa honorowa.

Później przedstawiciele kombatantów, władz i służb mundurowych złożyli kwiaty i wieńce pod tablicą upamiętniającą bohaterów II wojny światowej.

Warto pielęgnować rocznice ważnych wydarzeń historycznych naszego narodu. Z historii bowiem należy wyciągać wnioski na przyszłość. Trzeba przypominać dzieciom i młodzieży heroiczną walkę bohaterskich obrońców naszej Ojczyzny, którzy podczas II wojny światowej przelewali krew dla jej ocalenia.

Spójrz Boże z miłością i przyjmij ofiarę życia, tych którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej; niech będą tam, gdzie nie ma już łez, ani bólu, ani cierpienia, lecz pokój i radość (por. Ap 7,17).

            Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach, prosząc by miłosierny Bóg wynagrodził ich męczeństwo i ofiarę i obdarzył życiem wiecznym.