BANER.jpg

Intencje Papieskie

Styczeń

  • Intencja ewangelizacyjna — Braterstwo ludzkie

Aby Pan dał nam łaskę, byśmy żyli w pełnym braterstwie z braćmi i siostrami z innych religii, modląc się za siebie wzajemnie, z otwartością na wszystkich.

Warto odwiedzić

Licznik

Święto u Podhalańczyków w Rzeszowie

 

W dniu 5 grudnia żołnierze z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich imienia gen. bryg. Józefa Kustronia w Rzeszowie obchodzili swoje święto. Obchody w tym roku powiązane były z 21. rocznicą powstania jednostki.

 

Uroczystości rozpoczęły się już o godzinie 9.00 Mszą Świętą w intencji żołnierzy i pracowników cywilnych jednostki wojskowej. Eucharystia sprawowana była na terenie koszar wojskowych przez kapelana 21 Brygady Strzelców Podhalańskich: ks. kpt. Sebastiana Piekarskiego. W okolicznościowym kazaniu ks. Kapelan zwrócił uwagę na postawę współczesnego żołnierza żyjącego według dewizy: Bóg ? Honor ? Ojczyzna.

 

Po Mszy Świętej rozpoczęło się ?show? dla dzieci i młodzieży w ramach Dnia Otwartych Koszar. Były pokazy wspinaczki po ścianie, pokazy sprzętu wojskowego jednostki, nauka reanimacji, strzelanie z trenażerów i wiele innych atrakcji, jakie przygotowali żołnierze batalionu. Młodzież mogła wejść do pojazdów, wycelować z broni oraz wspiąć się pod właściwą asekuracją na ścianę wspinaczkową. Frekwencja dopisała jak zawsze. Przyszły klasy o profilu wojskowym oraz młodzież gimnazjalna ze szkół z Podkarpacia, z którymi współpracuje jednostka.

 

O godz. 12.00 rozpoczął się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście, a wśród nich dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, gen. bryg. Wojciech Kucharski, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przyjaciele batalionu, komendanci instytucji wojskowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz dowódcy jednostek brygady.

 

W otwierającym wystąpieniu, dowódca batalionu ppłk Tomasz Gdak powitał gości, przypomniał rodowód jednostki oraz osiągnięcia żołnierzy. Nawiązał także do tradycji, wspominając 96-lecie powstania 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, którego tradycje dziedziczy batalion. Główną częścią uroczystości było odczytanie rozkazów i decyzji oraz wręczenie wyróżnień dla żołnierzy, pracowników wojska jak i gości. Żołnierze otrzymali Gwiazdy Afganistanu, odznaczenia za długoletnią służbę, pamiątkowe ryngrafy oraz odznaki batalionowe.

Całość uroczystości zakończyła uroczysta defilada oraz wspólny śpiew Hymnu Podhalańczyków: ?Podhalański Gród?.