BANER.jpg

Biskup Polowy Józef Guzdek z wizytą u Podhalańczyków

3 kwietnia 2014 roku gościliśmy w Rzeszowie Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, który spotkał się z żołnierzami w dwóch Garnizonach 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie i w Jarosławiu.

Księdza Biskupa w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie, powitali dowódcy i komendanci jednostek i instytucji wojskowych Garnizonu na czele z Dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk. dypl. Wojciechem Kucharskim oraz z ks. płk. Tomaszem Anisiewiczem - Kapelanem Garnizonu Rzeszów.

Po uroczystym śniadaniu w parafii garnizonowej udano się na spotkanie do jednostek. Tam odśpiewano Hymn 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a także odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej. Następnie Biskup Józef Guzdek spotkał się z żołnierzami na sali wykładowej.

Na początku płk dypl. Wojciech Kucharski w skrócie zaprezentował dowodzoną przez siebie 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, a następnie Ksiądz Biskup rozmawiając z żołnierzami opowiedział o swojej służbie i urzędzie jaki sprawuje.

W swoim wystąpieniu Biskup przypomniał między innymi postać Błogosławionego papieża Jana Pawła II: Papież kiedyś mówił że w ewangelii nie słychać szczęku broni, bo jest ona wezwaniem do miłości, ale są takie sytuacje kiedy trzeba chwycić za broń (…), a żołnierz ma być narzędziem pokoju, pamiętajcie o tym.

Biskup odznaczył dowódcę Podhalańczyków płk. dypl. Wojciecha Kucharskiego Medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Natomiast pułkownik Kucharski wręczył Księdzu Biskupowi Józefowi Guzdkowi piękną ręcznie wykonaną szarotkę - symbol wojsk górskich.

Kolejne spotkanie z żołnierzami odbyło się w Garnizonie Jarosław, gdzie stacjonują artylerzyści – 14 dywizjon artylerii samobieżnej i 21 dywizjon artylerii przeciwlotniczej.