BANER.jpg

Intencje Papieskie

Styczeń

  • Intencja ewangelizacyjna — Braterstwo ludzkie

Aby Pan dał nam łaskę, byśmy żyli w pełnym braterstwie z braćmi i siostrami z innych religii, modląc się za siebie wzajemnie, z otwartością na wszystkich.

Warto odwiedzić

Licznik

Wczoraj tj. 20 września 2014 r.

w godzinach porannych zmarł długoletni Proboszcz naszej parafii

ks. płk Józef Pałęga.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 25 września. O godz. 12:00 wprowadzenie trumny z ciałem do Kościoła i modlitwa różańcowa, o godz. 13:00 Msza święta, a o 15:00 uroczystości pogrzebowe na cmentarzu Wilkowyja. Polecajmy Jego duszę Bożemu miłosierdziu.

Urodził się 28.12.1918 r. w m. Bliżyce (powiat Włoszczowa). W roku 1933 rozpoczął naukę w gimnazjum franciszkańskim w Niepokalanowie.
W 1939 r. zdał maturę w Lwowskim gimnazjum im Karola Szajnochy. 30.08.1942r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Eugeniusza Baziaka.
W 1945r rozpoczął studia w Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1948r. uzyskał dyplomy magisterskie z filozofii i teologii. Skierowany do Głogówka na Śląsku, gdzie w latach 1948 - 1952 organizował i prowadził gimnazjum franciszkańskie.

W 1952 r. powrócił do Krakowa i jako wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego pracował przez 3 lata.
W latach 1956 - 1962 pracował na parafiach w Krośnie, Gołonogu i Radomsku.
W latach 1962 - 1966 był przełożonym i proboszczem kościoła pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu.  
W 1967 r. otworzył przewód doktorski na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W tymże roku zgłosił się do Generalnego Dziekanatu WP i otrzymał skierowanie do Rzeszowa  oraz został przydzielony do Diecezji Lubelskiej.
W latach 1967 - 1986 pełnił funkcję kapelana Garnizonu Rzeszów i proboszcza parafii cywilno - wojskowej. Przeprowadził gruntowny remont i rozbudowę świątyni pomimo niesprzyjających okoliczności. Wybudował boczną kaplicę, dzwonnicę, umocnił fundamenty i osuszył podziemia kościoła, a odnalezione w nich szczątki oo. Reformatów i konfederatów barskich z należytą czcią złożył do krypt.

Wyróżniony Kanonią Lubelską.

Od jesieni 1986 r. w stopniu pułkownika przebywał na emeryturze jako ksiądz rezydent parafii garnizonowej. Codziennie o godz. 7.30 odprawiał Mszę Św. u oo. Bernardynów, po czym długie godziny spędzał w konfesjonale.

 

Uroczystości pogrzebowe ks. płk. Józefa Pałęgi

długoletniego Proboszcza naszej parafii

 

            W czwartek 25 września 2014 roku, odbył się pogrzeb ks. Józefa Pałęgi, długoletniego Proboszcza naszej parafii.

            Żegnała go rodzina, kapłani, żołnierze i licznie zgromadzeni parafianie.

            Ks. Józef Pałęga zmarł w sobotę 20 września 2014 roku, w wieku 95 lat, zaraz po odprawieniu Mszy świętej o godz. 8:00 w klasztornej zakrystii Bazyliki Mniejszej Ojców Bernardynów w Rzeszowie.

            W dniu pogrzebu o godz. 12:00 miało miejsce wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego Kapłana do naszego kościoła, gdzie przez prawie 20 lat pełnił on posługę Proboszcza.

            W świątyni parafianie modlili się za swego Proboszcza modlitwą różańcową i Koronką do Bożego Miłosierdzia.

            O godzinie 13:00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Edwarda Białogłowskiego, którą koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

            Na początku Eucharystii ks. płk Tomasz Anisiewicz, proboszcz parafii, odczytał List Biskupa Polowego Józefa Guzdka.

            Słowo Boże wygłosił ks. Paweł Tomoń - diecezjalny duszpasterz młodzieży w diecezji rzeszowskiej.

            Kaznodzieja przedstawił duchową sylwetkę ks. Pałęgi, mówiąc, że Zmarły Kapłan pracował, służył i tracił swoje życie dla Boga, aż do ostatnich dni.

            Dziś gromadzimy się na tej Uroczystości pogrzebowej, by uwielbiać Boga za życie tego Kapłana, ale także i za jego piękną śmierć. Ks. Pałęga zakończył swój ziemski żywot po Eucharystii umocniony Słowem Bożym i pokrzepiony Ciałem Chrystusa. Odszedł w sobotę dzień Maryjny, w dzień Tej, którą tak bardzo kochał i o której mówił zawsze Najświętsza Panienka.

            Nawiązując do słów Księdza Pałęgi, które wypowiedział podczas swojego jubileuszu siedemdziesięciolecia kapłaństwa Kaznodzieja przypomniał najważniejsze wydarzenia z posługi duszpasterskiej Zmarłego.

            Dziś w tej trumnie leży serce Kapłana, które przemawia do nas po raz ostatni, mówiąc nam o tym, że istnieje życie wieczne. Wierzymy, że Zmarły Ksiądz Pałęga cieszy się oglądaniem Oblicza Bożego razem z Najświętszą Panienką i Świętym Józefem jego Patronem - zakończył Kaznodzieja.

            Po skończonej Eucharystii udano się na cmentarz na Wilkowyi w Rzeszowie, gdzie miało miejsce ostatnie pożegnanie Ś. P Ks. Józefa Pałęgi.

Niech spoczywa w pokoju!!!