BANER.jpg

Intencje Papieskie

Luty 2020

Intencja modlitwy powszechnej - Usłyszeć wołanie migrantów.

Módlmy się, aby krzyk braci migrantów, którzy wpadli w ręce przemytników pozbawionych skrupułów był usłyszany oraz wzięty pod uwagę.

Warto odwiedzić

Licznik

Odsłonięcie Epitafium:

„W hołdzie poległym Podhalańczykom” w Rzeszowie

W piątą rocznicę śmierci kpr. Michała Kołka - Podhalańczyka, który poległ w walce z terroryzmem, pełniąc obowiązki w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie, w dowództwie brygady odsłonięto i poświęcono epitafium poległych Podhalańczyków.

Podczas uroczystości przypomniano także znakomitego żołnierza poległego również w Afganistanie st. chor. Jana Kiepurę, który także oddał swoje życie w czasie służby na straży pokoju na świecie.

Idea powstania Epitafium Poległych Podhalańczyków umieszczonego w Dowództwie 21 BSP wpisała się w proces kultywowania pamięci i szacunku dla ofiar życia kolegów - żołnierzy. W macierzystych jednostkach poległych żołnierzy w 5 bsp w Przemyślu i 1 bsp w Rzeszowie znajdują się miejsca upamiętniające ich postacie i dokonania.

Podhalańczycy pamiętają i odwiedzają także miejsca ich wiecznego spoczynku w Stalowej Woli i w Racławówce pod Rzeszowem. Dlatego z potrzeby serca i żołnierskiego obowiązku oraz inicjatywy środowiska wojskowego jednostek brygady wybrano dodatkową formę upamiętnienia naszych bohaterów tablicą pamiątkową w postaci epitafium.

Podhalańczycy czerpią z przebogatych tradycji górskich, zarówno w sferze munduru jak i obyczajów, toteż wykonane epitafium w swej formie nawiązuje do góralskiego zdobnictwa.

Wykonawcą pamiątkowego epitafium, w drewnie jesionowym, jest zaprzyjaźniony z brygadą twórca z Podhala – Pan Adam Żółtek. Nieprzypadkowo wybrane zostało także miejsce jego eksponowania w wejściu do budynku dowództwa, które będzie przypominało wszystkim odwiedzającym brygadę nazwiska i daty śmierci poległych Podhalańczyków.

W uroczystości, 19 grudnia 2014 roku, wzięły udział rodziny poległych żołnierzy w osobach ojca śp. kpr. Michała Kołka - Zdzisława Kołek oraz małżonki śp. st. chor. Jana Kiepury - Pani Gabrieli Kiepura wraz z synem, którzy odsłonili epitafium i zapalili znicze pamięci.

Jego poświęcenia dokonał kapelan 21 BSP ks. kpt. dr Sebastian Piekarski, który przed uroczystością odprawił w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie uroczystą Mszę Świętą w intencji poległych. Delegacja dowództwa na czele z dowódcą brygady gen. bryg. Wojciechem Kucharskim złożyła pod epitafium okolicznościowy wieniec.

Parafraza słów W dobrych zawodach wystąpili, bieg ukończyli, wiary ustrzegli zaczerpniętych z listu św. Pawła do Tymoteusza, odnosi się do podsumowania ich żołnierskiej drogi i bohaterskiej śmierci.

Poległych Podhalańczyków uczczono minutą ciszy po czym dowódca brygady zaprosił gości na spotkanie, podczas którego przekazano rodzinom pamiątkowe plakiety z wizerunkiem epitafium.

W uroczystości brał udział były dowódca brygady gen. bryg rez. dr Tomasz Bąk, delegacja żołnierzy – kolegów z macierzystych pododdziałów poległych oraz dowódcy jednostek brygady oraz komendanci i szefowie instytucji wojskowych z Rzeszowa.

Hołd poległym oddali również zaproszeni przedstawiciele Związku Strzeleckiego Strzelec z pocztem sztandarowym organizacji.

Artur Surmacz

zdjęcia: kpt. Konrad Radzik