BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Uroczystość Bożego Ciała

 

Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzi Kościół właściwie w Wielki Czwartek. Jednak wówczas Chrystus rozpoczyna swoją mękę. Dlatego też Kościół obchodzi osobne święto Bożego Ciała, aby móc za ten niezwykły dar Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.

W tym roku Uroczystość Bożego Ciała wypadła 30 maja. Jak każe tradycja, w tym dniu wyruszyły w parafiach uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem.

W Rzeszowie centralnym Uroczystościom Bożego Ciała przewodniczył ks. Biskup Kazimierz Górny ? Ordynariusz Diecezji, który jest także Przewodniczącym Rady ds. Rodziny w Konferencji Episkopatu Polski.

O godz. 9.00 na Placu Farnym rozpoczęła się uroczysta Msza Święta. Następnie w procesji udano się do czterech ołtarzy przygotowanych przez: poszczególne w tym także przez Służby Mundurowe.

?Wielkim niepokojem przejmuje nas wymieranie Polski. Zamykanie szkół i brak dzieci w rodzinach? - tak mówił Ordynariusz Rzeszowski biskup Kazimierz Górny w homilii podczas Mszy rozpoczynającej Uroczystość Bożego Ciała w Rzeszowie.

Biskup Górny wśród zagrożeń w rozwoju Ojczyzny wymienił aborcję i in vitro, które jest procedurą niegodziwą i niedopuszczalną.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny w Konferencji Episkopatu Polski odniósł się także do legalizacji małżeństw homoseksualnych. Mówił, że brak poszanowania małżeństwa mężczyzny i kobiety jest wielkim zagrożeniem dla ludzkości.

Biskup Kazimierz Górny zwrócił uwagę, że ?małżeństwo nie jest wymysłem ludzkim, lecz zostało ustanowione przez Stwórcę. Legalizacja małżeństw homoseksualnych, związki partnerskie i jeszcze inne dewiacje to krzywda dla rodziny i klęska dla ludzkości? - mówił.

Biskup dodał, że trzeba nam mądrych i odważnych polityków, aby mieli otwarte oczy i serca na kształt rodziny i jej potrzeby. A nadzieją i szansą dla wierzących jest Eucharystia.

Po Mszy co najmniej półtora tysiąca wiernych przeszło ulicami Rzeszowa zatrzymując się przy czterech ołtarzach.

Drugi ołtarz został przygotowany przez Wojsko, a odpowiedzialnym za jego organizację był nasz ksiądz proboszcz płk Tomasz Anisiewicz.

Przy ołtarzu zgromadzili się licznie żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a także funkcjonariusze Policji, wraz z Diecezjalnym Kapelanem Policji ks. Markiem Buchmanem.

Ostatni symboliczny ołtarz był tradycyjnie przy Bazylice Matki Bożej Pani Rzeszowa, gdzie odśpiewano hymn Te Deum i Boże coś Polskę.

Kończąc uroczyste dziękczynienie Bogu za dar ustanowienia Eucharystii i obecność w Najświętszym Sakramencie Biskup Ordynariusz zaprosił wszystkich do uczestnictwa w koncercie: Jednego Serca, Jednego Ducha, który zainauguruje w Rzeszowie Festiwal Wiary, który ma potrwać do niedzieli.

Niech tegoroczna Uroczystość Bożego Ciała i jej oktawa będą dla nas szczególnym czasem przylgnięcia do Chrystusa Eucharystycznego.

Eucharystia jest, bowiem tym pokarmem, bez którego nie można długo egzystować.

W Niej najlepiej możemy poznać tajemnicę Boga, który w pokorze swej miłości daje się nam pod postacią Chleba i pragnie byśmy także dawali siebie braciom.