BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Święto Wojska Polskiego w Rzeszowie

W dniu 15 sierpnia 2013 roku, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w naszej parafii odbyła się uroczysta Msza święta z racji obchodzonego w tym dniu Święta Wojska Polskiego.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Bp Jan Wątroba ? Pasterz Diecezji Rzeszowskiej.

Wraz z Biskupem Ordynariuszem Mszę świętą koncelebrowali: ks. Jan Krynicki ? Diecezjalny Duszpasterz Straży Pożarnej, ks. Marek Buchman ? Diecezjalny Duszpasterz Policji, ks. kpt. rez. Sebastian Piekarski ? Kapelan 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz ks. Stanisław Słowik ? Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich, wszystkie służby mundurowe wraz ze sztandarami, harcerze, kombatanci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.

Na początku Eucharystii ks. Sebastian Piekarski powitał wszystkich zebranych i zaprosił do wspólnej modlitwy.

Uczynił to w imieniu ks. płk. Tomasza Anisiewicza ? Proboszcza parafii garnizonowej w Rzeszowie, który w tym czasie uczestniczył w Uroczystościach związanych z 50-leciem koronacji figury Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu.

            W homilii Biskup Wątroba nawiązał do przeżywanej Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. ?Maryja miała kochającego i zarazem wszechmocnego Syna, który zabrał Ją do nieba nie czekając na powszechne Zmartwychwstanie Ciał. Tego domagała się synowska miłość. Każdy kochający Syn by tak uczynił. Tak więc Uroczystość Wniebowzięcia to piękne wyznanie miłości Syna do Matki.

U nas w Polsce Uroczystość ta ma także patriotyczne odniesienie, nawiązuje bowiem do wielkiej Bitwy Warszawskiej i do roku 1920, kiedy to wojska bolszewickie zalewały Ziemie Polskie. Zagrożona została niepodległość Polski. Żołnierz polski wraz z całym narodem przygotowywał się do ostatecznej rozprawy, do ostatecznej walki.

Obrona Ojczyzny była także w tym momencie obroną wiary. Znano dobrze bolszewicką bezbożność, która niszczyła świątynie, mordowała duchownych, a religie skazywała na zagładę.

I właśnie 15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nastąpił zasadniczy zwrot w wojnie polsko ? sowieckiej. Wiara i wysiłek polskiego żołnierza zmusiły bolszewików do odwrotu, który w tym dniu przemienił się w ucieczkę.

To co się wtedy wydarzyło nazwano Cudem nad Wisła. I zrodziło się przekonanie, że zwycięstwo przyszło za wstawiennictwem Maryi. Modlitwy Polaków zostały wysłuchane? ? zaznaczył Biskup Wątroba.

Następnie Kaznodzieja wskazał na postać ks. Ignacego Skorupki kapelana Wojska Polskiego tego okresu. ?Właśnie z myślą o nim w 1923 roku Marszałek Józef Piłsudzki ogłosił rocznicę Cudu nad Wisłą Świętem Państwowym i Dniem Żołnierza Polskiego.

Cieszymy się, że ten dzień został nam przywrócony po latach przemilczeń i że znów możemy radośnie przeżywać Święto Wojska Polskiego w Uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej.

To jest taki dzień w którym uświadamiamy sobie jak wiele zawdzięczamy umiłowanej Ojczyźnie. Może nie zawsze pamiętamy jak my mocno jesteśmy w Niej zakorzenieni i jak mocno jesteśmy z Nią związani.

Odczuwamy dziś świętą dumę z własnej historii i dorobku poprzednich pokoleń oraz czerpiemy naukę z jej ofiarnego patriotyzmu?.

Pod koniec homilii Pasterz Diecezji Rzeszowskiej wyraził uznanie i wdzięczność wszystkim żołnierzom, zwłaszcza tym którzy pełnią niebezpieczne misje zagraniczne: ?Polscy żołnierze godnie kontynuują najchlubniejsze tradycję naszego oręża i to nie tylko słowem na akademiach i uroczystościach, ale przede wszystkim swoim życiem zaświadczają o dewizie: Bóg, Honor i Ojczyzna?.

Biskup Ordynariusz podziękował także wszystkim żołnierzom i pracownikom Wojska za świadectwo wiary, za aktywne uczestniczenie we wszystkich wydarzeniach Kościoła, Diecezji, Miasta i Regionu, za gotowość, by spieszyć z pomocą w chwilach trudnych, w chwilach zagrożeń, kataklizmów, by wspierać wszystkie dobre dzieła, które są podejmowane.

?Dziękuje za aktywne włączanie się w działanie Diecezjalnej Caritas, w służbie najuboższym, za wspieranie dzieł charytatywnych, za radosną i piękną postawę która jest postawą na wskroś patriotyczną, chrześcijańską i głęboko ludzką.

Wraz z wami staję dzisiaj przed Hetmanką Żołnierza Polskiego Maryją Wniebowziętą i Ją gorąco proszę za Wami sprawując tę Eucharystię w Waszej intencji w intencji Waszych Rodzin i Waszej Służby. Niech Maryja Wniebowzięta przypomina Wam cel Waszej służby? ? zakończył Biskup Wątroba.

Po homilii Ksiądz Biskup Ordynariusz poświęcił znak rozpoznawczy: Logo 34 Wojskowego Oddziału Gospodarczego - ważnej jednostki administracyjnej Wojska Polskiego w Rzeszowie.

Zostało ono umieszczone na ścianie prezbiterium naszej świątyni i jest znakiem zawierzenia i oddania Bogu w trudzie podejmowania codziennych obowiązków służbowych.

Pod koniec Mszy świętej Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty ? Spiechowicza płk dypl. Wojciech Kucharski podziękował Biskupowi za obecność i modlitwę i przekazał Symbole Wojska Polskiego z odznaką 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Następnie Ksiądz Biskup pobłogosławił zioła i kwiaty.

Po Liturgii nastąpił przemarsz ulicami Miasta pod pomnik Generała Władysława Sikorskiego, gdzie o godz. 11.00 rozpoczął się uroczysty Apel.

Dowódca uroczystości mjr Piotr Stępniak złożył meldunek Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich o gotowości pododdziałów.

Asystę honorową oprócz podhalańczyków z 21 batalionu dowodzenia wystawiła Państwowa Straż Pożarna, Policja, Służba Więzienna, Organizacja Społeczno Wychowawcza ?Strzelec? oraz harcerze.

Wagę obchodów podkreśliła obecność przybyłych gości: władz wojewódzkich i samorządowych, kombatantów, żołnierzy i pracowników jednostek i instytucji wojskowych z Rzeszowa oraz mieszkańców Miasta.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, płk dypl. Wojciech Kucharski- Dowódca Garnizonu Rzeszów oraz Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich przywitał zgromadzonych oraz przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego.

Powiedział: ?Dziś czcząc pamięć Bitwy Warszawskiej wspominamy wszystkie pokolenia żołnierzy, którzy życie swoje oddali za Ojczyznę. Wspominamy także tych, którzy wypełniając swoje ważne zadania poza granicami kraju, w misjach pokojowych, oddali swoje młode życie niosąc wolność tym, którzy ją utracili?.

Ponadto głos zabrała Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz - Śmigielska oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Następnie kpt. Krzysztof Wojewoda odczytał Apel pamięci, kompania honorowa oddała salwę, a delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem.

Uroczystość zakończyła się defiladą służb mundurowych Aleją Łukasza Cieplińskiego - jedną z głównych ulic miasta Rzeszowa.