BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Święto 17 Pułku Piechoty w Rzeszowie

W niedzielę 10 czerwca miały miejsce uroczyste obchody Święta 17 Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej, który powstał 6 czerwca 1918 roku w Rzeszowie.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie pod przewodnictwem ks. płk Tomasza Anisiewicza, kapelana Garnizonu Rzeszów i proboszcza parafii Garnizonowej w Rzeszowie, którą sprawował w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 17 Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej.

W Uroczystościach wzięli udział przedstawiciele: władz miejskich, Związku Strzeleckiego Strzelec, 21 Batalionu Dowodzenia 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Kombatanci i Weterani wojenni.

Ksiądz Anisiewicz zachęcił do kultywowania pamięci o bohaterach, którzy bronili naszego miasta i naszej Ojczyzny. Organizowanie takich uroczystości i uczestnictwo w nich jest wyrazem wdzięczności dla tych zasłużonych patriotów -zaznaczył Ksiądz Proboszcz.

Po Mszy świętej uczestnicy zgromadzili się przed kościołem, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca poległych żołnierzy 17 Pułku Piechoty Ziemi Rzeszowskiej.

Po odegraniu hymnu państwowego, oraz marszu 17 Pułku Piechoty i okolicznościowych wystąpieniach złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą. Na koniec odsłuchano utworu ?Cisza?.

17 Pułk Piechoty tworzył się w boju w czasie I wojny światowej. Stoczył ciężkie walki w różnych frontach od Wschodu do Zachodu. Do Rzeszowa wrócił w 1920 roku, został zlokalizowany w różnych częściach miasta, a Sztab Pułku znajdował się na ulicy Langiewicza.

W okresie pokoju dla 17 Pułku Piechoty nastąpił czas żołnierskich czynności: szkolenia, manewry, doskonalenie sztuki wojennej. Należał do przodujących pułków w 24 Dywizji. Obok codziennych żołnierskich powinności aktywnie włączył się do budowania wzajemnych relacji między wojskiem, a społeczeństwem Rzeszowa.

Duży był wpływ Pułku w odbudowę Kościoła Garnizonowego w Rzeszowie. Oficerowie i żołnierze Pułku ufundowali jeden z witraży, a ulica, którą maszerowali na nabożeństwa nosi dziś nazwę: 17 Pułku Piechoty.

Zorganizowana wówczas orkiestra wojskowa uświetniała nie tylko uroczystości pułkowe, ale również święta narodowe i lokalne Rzeszowa.

Po rozpoczęciu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku 17 Pułk Piechoty stoczył swą ostatnio bitwę pod Borownicą. Zginęło wówczas wielu żołnierzy wraz ze swym dowódcą płk. Beniaminem Kotarbą. Obrona załamała się, żołnierze rozproszyli się, zostali wzięci do niewoli i Pułk przestał istnieć.

Święto pułkowe początkowo obchodzono 4 listopada, następnie 6 września. Ostatecznie ustalono datę na 4 czerwca, rocznicę krwawych walk Pułku nad Berezyną.

Święto 17 Pułku Piechoty obchodzi równocześnie 1 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej z 17 Wielkopolskiej Brygady stacjonujący w Garnizonie Międzyrzecz, który na podstawie rozkazu Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 sierpnia 2008 r. otrzymał nazwę Ziemi Rzeszowskiej im. Płk. Dypl. Beniamina Kotarby.

Musimy pamiętać o tych ważnych dla Pułku datach i żołnierzach, którzy wiernie służyli i oddali życie za Ojczyznę. Jesteśmy im to winni, bo ich krew przelana za Ojczyznę nie poszła na marne.

Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach, prosząc by miłosierny Bóg wynagrodził ich męczeństwo i ofiarę i obdarzył życiem wiecznym.

Cześć Ich Pamięci!!!