BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za współczesnych męczenników
Módlmy się za tych, którzy w różnych częściach świata narażają swoje życie z powodu Ewangelii, aby rozpalali Kościół swoją odwagą i misyjnym entuzjazmem.

Warto odwiedzić

Licznik

Pielgrzymka parafialna

do Sokółki, Augustowa, Wilna, Trok, Świętej Lipki i Gietrzwałdu

            W dniach od 9 do 11 lipca w naszej parafii odbyła się pielgrzymka do Sokółki, Augustowa, Wilna, Trok, Świętej Lipki i Gietrzwałdu. Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawowali ks. Paweł Liszka - wikariusz parafii i ks. Józef Jaworski - proboszcz z Przedborza.

            Na szlak przez miejsca święte i historycznie ważne dla naszej Ojczyzny wyruszyło 51 osób.

Sokółka - Cud Eucharystyczny

            Pierwszym punktem na szlaku pielgrzymki była Sokółka, w której w parafii p. w. Św. Antoniego Padewskiego w 2008 roku dokonał się cud eucharystyczny.

            Po projekcji filmu w domu parafialnym, który zapoznał wszystkich z wydarzeniem eucharystycznym, odbyła się Msza Święta dla naszych pielgrzymów. Po niej był czas na indywidualną adorację Pana Jezusa pod postacią przemienionego komunikanta w tkankę mięśnia sercowego.

Augustów - szlakiem Ojca Świętego Jana Pawła II

            Augustów był kolejnym przystankiem na szlaku pielgrzymki. Wraz z przewodnikiem pielgrzymi wyruszyli w podobną trasę, którą w 1999 r. podróżował Jan Paweł II.

            Po zwiedzeniu centrum Augustowa pielgrzymi udali się ścieżką turystyczno - edukacyjną w Puszczy Augustowskiej do kościoła p. w. Matki Bożej Szkaplerznej, a następnie do sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej położonego na wyspie w malowniczej scenerii wód jeziora Necko.

            Później nasza grupa pielgrzymkowa zawróciła do centralnej części Augustowa, gdzie dokładnie zwiedziła Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa.

            W dalszej kolejności odbył się rejs po fragmencie Kanału Augustowskiego, tą samą trasą i tym samym statkiem, którym płyną Ojciec Święty Jan Paweł II. Następnie po wyjechaniu z Augustowa grupa nawiedziła Sanktuarium MB Sejneńskiej.

            Na koniec dnia pielgrzymi udali się na zasłużony odpoczynek do miejscowego hotelu w Sejnach.

Historyczna perła polskiej kultury - Wilno

            W kolejnym dniu nasi pielgrzymi wyruszyli do Wilna, gdzie z przewodnikiem zwiedzali miasto. Na początku odwiedzili polski cmentarz na Rossie. Na nim pochowane jest m. in. serce marszałka Józefa Piłsudzkiego oraz jego żołnierze i najbliższa rodzina.

            Następnie grupa zawitała do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, w którym przebywała Św. Siostra Faustyna Kowalska. To właśnie tu dostała ona nakaz od Pana Jezusa, aby został namalowany Jego obraz. Byliśmy w miejscu, gdzie znajdowała się pracownia, w której powstało to wielkie dzieło.

            Wraz z przewodnikiem pielgrzymi udali się następnie do centrum miasta. W pierwszej kolejności pokłonili się Matce Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Później zwiedzili monumentalną cerkiew św. Ducha.

            Kulminacją była Msza Święta odprawiona w kaplicy przed Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Po Eucharystii był czas na modlitwę i przedstawienie intencji przed Cudownym Obrazem.

            W dalszej kolejności grupa zakosztowała typowo litewskiego obiadu. Po nabraniu sił pielgrzymi wyruszyli w dalsze zwiedzanie.

            Nawiedzili kościół p. w. Piotra i Pawła, który jest perłą wileńskiego baroku. Kolejno udali się do Katedry Wileńskiej p. w. Św. Stanisława, pałacu prezydenckiego i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym znajduje się oryginał pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego.

            Następnie grupa zwiedziła dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego im. Piotra Skargi i zobaczyła miejsca gdzie mieszkali wielcy Polacy, tacy jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Eliza Orzeszkowa czy Czesław Miłosz.

            Ostatnim punktem zwiedzania Wilna był gotycki kościół p. w. Św. Anny.

            Wracając do Polski pielgrzymi zatrzymali się w Trokach - dawnej stolicy Litwy - gdzie podziwiali warowny zamek oblany ze wszystkich stron wodami jeziora.

            Na koniec powrócili do hotelu w Sejnach na posiłek i nocleg.

Święta Lipka i Gietrzwałd jako miejsca szczególnej łaski i cudów Matki Bożej

            Ostatniego dnia pielgrzymi wyruszyli do Świętej Lipki, w której znajduje się barokowa bazylika p. w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, a w niej cudowny obraz Matki Bożej.

            Po przyjeździe na miejsce odbyła się Msza Święta, a po niej piękny koncert na organach, które uchodzą za najokazalsze w całej Polsce.

            Następnie grupa po obiedzie pojechała do Gietrzwałdu. Jest to szczególne miejsce ze względu na jedyne objawienia Maryjne z 1877 roku, które są uznane przez Kościół.

            Miejsce to znajduje się na terenie Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

            Nasi pielgrzymi po wysłuchaniu historii o objawieniach i cudach związanych z Matką Bożą mieli czas aby pomodlić się i nabrać wodę z cudownego źródełka, które pobłogosławiła w czasie objawień sama Matka Boża.

            Później grupa wyruszyła w drogę powrotną do Rzeszowa, podczas której dodatkową atrakcją był objazd Warszawy nocą.

            Pielgrzymka była wspaniałym duchowym przeżyciem dla wszystkich uczestników i na długo pozostanie w ich pamięci (więcej zdjęć w galerii).

Piotr Rakowski - uczestnik pielgrzymki

W intencji pielgrzymów do Wilna zostaną odprawione Msze święte:

  • 8 sierpnia o godz. 18:00 w Sanktuarium w Sokółce,
  • 16 września o godz. 18:00 w parafii garnizonowej,
  • 25 września o godz. 18:00 w parafii garnizonowej,
  • 8 października o godz. 18:00 w parafii garnizonowej.